• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

phatchW dniu 7 czerwca 2019 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie odbyła się konferencja nt. „Rolnictwo precyzyjne a agrotronika” dotycząca najnowocześniejszych rozwiązań w rolnictwie.

Głównym inicjatorem i organizatorem konferencji był Tomasz Perdek – nauczyciel przedmiotów zawodowych w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, pasjonat wszelkich nowości stosowanych w technice rolniczej.
Współczesne maszyny i pojazdy rolnicze są wyposażone w wiele rozwiązań mechatronicznych, które są stosowane już z powodzeniem w przemyśle motoryzacyjnym. Agrotronika to integracja rozwiązań mechatronicznych, mechaniki, hydrauliki, pneumatyki i sensoryki w rolnictwie. Agrotronika i rolnictwo precyzyjne to nie tylko precyzyjne maszyny czy systemy prowadzenia to również drony, systemy pogodowe, system mapowania pól i  programy do zarządzania gospodarstwem.
Celem konferencji było przybliżenie tych zagadnień przede wszystkim uczniom naszej szkoły, ale również zaproszonym gościom wśród których byli zarówno samorządowcy jak i przedstawicie zaprzyjaźnionych instytucji, rolnicy oraz właściciele firm z obszaru przetwórstwa rolniczego i usług związanych z zapleczem technicznym rolnictwa.
Podczas konferencji swoje najnowocześniejsze produkty przedstawili:
- pan Grzegorz Czerwiak general produkt manager Koncernu Kubota Polska który omówił rozwiązania telematyczne dedykowane dla maszyn i urządzeń marki Kubota
- właściciel firmy Agros-Wrońscy pan Tomasz Wroński omówił zagadnienia związane z pobieraniem próbek glebowych, tworzeniem map zasobności gleby i map plonów
- pan Wojciech Horbaczyński z firmy Agro-Efektktórego wystąpienie dotyczyło trendów w rolnictwie precyzyjnym: najnowszych stacji pogodowych, pobierania prób glebowych, zastosowania dronów w rolnictwie
- pani Monika Kozłowska z firmy 365 Farm Net dostarczającej rolnikom oprogramowanie, w którym rolnicy w ramach bezpłatnej, podstawowej wersji programu m.in. mogą prowadzić dokumentację wykonywanych prac polowych i zabiegów, mają do dyspozycji interaktywne karty pól, rejestr środków ochrony roślin, dostęp do wyników i analiz, kalendarz, pogodę oraz mogą korzystać z mobilnych aplikacji.
Ważnym akcentem konferencji było uroczyste otwarcie trzech nowych pracowni agrotroniki, którego dokonali poseł na Sejm RP Piotr Polak i dyrektor Zespołu Szkól Rolniczych w Lututowie Robert Majchrowicz.
Dodatkową atrakcją były stoiska Spółdzielni Dostawców Mleka z Wielunia i Zakładu Przetwórstwa Mięsnego z Brzozowca - można było nie tylko zapoznać się z bogatą ofertą tych firm ale przede wszystkim spróbować ich przepysznych produktów. Tradycyjnie też swoją obecność zaakcentował Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie – największy w rejonie dostawca usług bankowych.
Uczestnicy konferencji mieli również możliwość zaznajomienia się z wykorzystaniem systemów GPS w praktyce podczas pokazu prac polowych. Wzięły w nim udział zarówno ciągniki będące na wyposażeniu szkoły jak i wystawiane przez firmę Kubota.
Jednak niekwestionowaną gwiazdą konferencji okazał się 50-letni Ursus C-330, pieszczotliwie nazwany „Ciapkiem”, który po przeprowadzeniu gruntownego liftingu doskonale odnalazł się we współpracy z nowoczesnymi systemami nawigacji. Ale to już temat na kolejny artykuł…
Precyzyjne rolnictwo i agrotronika to nieuniknione kierunki rozwoju branży rolniczej, ponieważ występuje ciągła konieczność zwiększania efektywności i wydajności pracy maszyn. Elektronika staje się nieodłączną częścią rolnictwa. Nowe rozwiązania techniczne stawiają też wymagania odpowiedniego kształcenia przyszłych operatorów, rolników, serwisantów a do tego potrzebna jest bardzo dobra baza dydaktyczna szkół. Dzięki środkom finansowym pozyskanym z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi udało się zmodernizować bazę dydaktyczną Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie. Od 1 stycznia 2018 roku nasza szkoła należy do elitarnej sieci szkól prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szkoda tylko, że na konferencji zabrakło władz powiatu wieruszowskiego – pan Starosta mógłby się naocznie przekonać, że przekazanie ZSR w Lututowie do Ministerstwa było najlepszym z możliwych rozwiązań dla naszej placówki.

Elżbieta Herbik-Demkowska

Tomasz Perdek

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

To już było