• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2016 10 15 13 07 44Lwów od kilkudziesięciu lat nie należy do Polski. Jest stolicą ukraińskiego obwodu, który swą nazwę wziął od miasta. Ale chyba nigdzie na świecie nie ma drugiego takiego miasta, w którym tak bardzo czuć polską duszę.

Lwów od kilkudziesięciu lat nie należy do Polski. Jest stolicą ukraińskiego obwodu, który swą nazwę wziął od miasta. Ale chyba nigdzie na świecie nie ma drugiego takiego miasta, w którym tak bardzo czuć polską duszę.
Lwów jest położony na pograniczu wschodniego Roztocza (Roztocze Lwowskie) i Wyżyny Podolskiej, nad rzeką Pełtwią.
Pierwsze ślady osadnictwa we Lwowie datowane są na V w. Była tu wówczas niewielka osada słowiańska. W 1250 r. król Daniel Halicki założył miasto, które nazwał Lwowem od imienia swego syna Lwa. Włąsnie tenże syn Daniela dołączył do Galicji ziemie Lubieńską oraz część Zakarpacia, a stolicę Królestwa Ruskiego przeniósł w1272 r. z Chełmu do Lwowa.
W 1340 r. po śmierci Jurija II Bolesława miasto wraz z całą Rusią Halicką zostało włączone do Królestwa Polskiego. W latach 1370-1387 na krótko przeszedł w ręce węgierskie. Jednak w 1387 r. ostatecznie został włączony do Królestwa Polskiego.  Miasto w granicach Polski rozwijało się tak dobrze, ze często nazywano je: "ozdobą królestwa", "ostoją Rusi szanownej","matką talentów","złotym jabłkiem Rzeczypospolitej". W 1772 r. znalazło się w granicach pierwszego zaboru austriackiego. Stał się wówczas stolicą królestwa Galicji i Lodomerii, zwanego popularnie Galicją.  W XIX w. był jednym z najważniejszych ośrodków nauki, oświaty i kultury polskiej oraz centrum politycznym i stolicą Galicji.
W 1914 r. po zajęciu miasta przez Rosjan car Mikołaj II z balkonu lwowskiego Ratusza ogłosił przyłączenie Galicji do Rosji.Rok później Austriacy powrócili do Lwowa.
Po pierwszej wojnie światowej doszło do walk polsko-ukraińskich określanych później jako obrona Lwowa. W 1919 r. dzięki pomocy armii Hellera Polakom udało się odzyskać Lwów. Rada Ambasadorów zatwierdziła suwerenność Polski w Galicji Wschodniej w 1923 r. Do II wojny światowej we Lwowie wydawało się blisko 300 gazet i czasopism - polskich, ukraińskich, żydowskich, niemieckich, rosyjskich i in., w województwie Lwowskim - 373.
W czasie drugiej wojny światowej Lwów znajdował się pod okupacją radziecką. Rosjanie wprowadzili terror, dokonywali masowych aresztowań, mordów, wywózek, grabieży majątku. Niszczyli polskie dziedzictwo narodowe i instytucje kulturalne. Wielu mieszkańców deportowano w głąb ZSRR, do Gułagów. 30 czerwca 1941 r. do miasta wkroczyły wojska niemieckie. W pierwszej kolejności dokonały one pogromu Żydów oraz przedstawicieli inteligencji - profesorów. W lipcu 1944 r. miasto ponownie zajeli Sowieci. Po zakończeniu działań wojennych polską ludność wysiedlono, zaś miasto znalazło się w granicach Związku Radzieckiego. Od 1991 r. Lwów należy do niepodległej Ukrainy.
Polskim sercem Lwowa jest Cmentarz Łyczakowski, a szczególnie ta część, która skrywa prochy Orląt Lwowskich. Na Cmentarzu Łyczakowskim spoczywają m.in.: Gabriela Zapolska,Maria Konopnicka, Ordon - bohater "Reduty Ordona", Artur Grottger,  Stefan Banach, Seweryn Goszczyński, Władysław Bełza czy Benedykt Dybowski. Cmentarz został założony w 1786 r.
Poza tym warte zwiedzenia są: starówka, wpisana na listę UNESCO, Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Sobór świętego Jura, kościół Bernardynów, Arsenał Królewski, Kwartał Ormiański i katedra Ormiańska, pomnik Adama Mickiewicza, budynek Oszczędnościowej Kasy Galicyjskiej i Opera Lwowska. Będąc we Lwowie warto odwiedzić tamtejsze targowiska i bazary. Można tam bowiem kupić za parę złotych nie tylko artykuły spożywcze, rękodzieło i pamiątki, ale także ubrania czy dobry alkohol.

jm

Foto: Jarosław Furmańczyk

 

 

 

 

Komentarze   

0 #2 obywatel 2017-10-09 17:15
Cytuję prawie_emeryt:
Dlaczego nie napisać po prostu: polskie miasto pod okupacją tzw. państwa ukraińskiego?

Bo to niepoprawne politycznie
Cytować
+2 #1 prawie_emeryt 2017-08-26 14:25
Dlaczego nie napisać po prostu: polskie miasto pod okupacją tzw. państwa ukraińskiego?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież