• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

2017 06 27 02 23 10Wałbrzych to obecnie ponad stutysięczne miasto na prawach powiatu. Leży na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, w Sudetach Środkowych w pasmie Gór Wałbrzyskich, nad rzeką Pełcznicą.

Wałbrzych to obecnie ponad stutysięczne miasto na prawach powiatu. Leży na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, w Sudetach Środkowych w pasmie Gór Wałbrzyskich, nad rzeką Pełcznicą.
Pierwszy gród w miejscu obecnego  miasta stał już niewątpliwie w XII w. Jednak w źródłach pojawia się on dopiero na początku XIV w. Prawa miejskie uzyskał Wałbrzych w pierwszej połowie XV wieku. W 1426 r. mieszkało w nim już 200 osób.
Dzieje Wałbrzycha od 1278 r. związane były z losami księstwa świdnickiego, a od 1326 r. z księstwem świdnicko-jaworskim i zamkiem Nowy Dwór, wzniesionym ok. 1290 r. w Podgórzu na Górze Zamkowej przez Bolka I, księcia świdnickiego. Po 1392 r. księstwo świdnicko-jaworskie przeszło we władanie cesarza Karola IV Luksemburczyka, który równocześnie był królem Czech. Tym samym księstwo podporządkowane zostało czeskiemu zwierzchnictwu administracyjnemu - informuje popularna encyklopedia internetowa Wikipedia.
W trakcie wojen husyckich, w 1428 roku zniszczeniu uległ zamek Nowy Dwór. W 1434 roku synowie von Liebenthala sprzedali dobra wałbrzyskie, Hermannowi von Czettritzowi, który z kolei w 1450 roku odsprzedał je Hansowi von Cheschwitzowi. Ok. 1440 roku wniesiono nowy kościół parafialny p.w. Św. Michała, który przetrwał, aż do końca XIX wieku. Po 1450 roku Wałbrzych Górny odziedziczył Hermann von Czettritz z zamku Grodno, a następnie jego synowie Christopch i Heinrich z Podgórza.
W kwietniu 1738 baron Abraham von Czettritz sprzedał Wałbrzych za 40 tys. talarów hrabiemu Rzeszy Konradowi Ernstowi Maximilianowi von Hochbergowi z Książa i w ten sposób miasto i folwark Wałbrzych Górny znalazły się w obrębie ogromnej posiadłości, wcześniej obejmującej tereny na północy i południowym zachodzie od miasta. Po zajęciu Śląska przez Prusy już w 1742 roku za zezwoleniem króla Fryderyka II wzniesiony został kościół ewangelicki (kosztem 16 tys. talarów) i założono szkołę.
Od XV do XVII w. Wałbrzych stanowił liczący się ośrodek przemysłu tkackiego. Następnie na pierwszy plan wysunęły się włókiennictwo i górnictwo węglowe. W 1747 r. w Wałbrzychu było już 7 kopalń węgla. Powstawały ti i rozwijały się liczne fabryki z branży włókienniczej, ceramicznej, szklarskiej, metalowej, koksowej i górniczej. W 1818 r. w mieście otwarto prawdopodobnie pierwszą w Europie mechaniczną przędzalnie lnu.
Pierwsza linia kolejowa łącząca Wałbrzych i Wrocław powstała w 1843 r., a od 1896 r. można było dotrzeć pociągiem do Kłodzka i Czech. Miasto uzyskało także wszelkie niezbędne urządzenia komunalne: elektryczność, w 1896, gaz w 1868, wodociągi w 1905, komunikację tramwajową w 1898 r.
Armia Radziecka weszła tu bez walki w dniu 8 maja 1945 r. Tuż po wojnie większość mieszkańców niemieckojęzycznych – z wyłączeniem wykwalifikowanych techników – wysiedlono. Ich miejsce zajęli repatrianci z Kresów Wschodnich i Europy Zachodniej. W pierwszej połowie lat 50. XX w. liczba mieszkańców przekroczyła 100 tysięcy. W latach 1975–1998 miasto było stolicą województwa.
Będąc w Wałbrzychu warto zobaczyć: Rynek, Plac Magistracki i Ratusz, Kolegiatę Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, Pałac Czettritzów, Muzeum Porcelany, Pomnik Górnictwa Wałbrzyskiego, Zamek Książ, Starą Kopalnię - Centrum Nauki i Sztuki i koniecznie sanatorium i park zdrojowy w Szczawnie Zdrój.

jm

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież