• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

phatchKilka dni temu odbyły się w Kościerzynie XXIX Targi Rolniczo-Ogrodnicze, w których uczestniczyło ponad 250 firm z różnorodną i szeroką ofertą. W tak ważnym dla rolnictwa wydarzeniu nie mogło po raz kolejny zabraknąć naszej szkoły - Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie.

Podczas targów tradycyjnie można było kupić kwiaty i rośliny ozdobne, porozmawiać z producentami maszyn i urządzeń rolniczych, spróbować regionalnych przysmaków i posłuchać zespołów ludowych. Sama idea targów spotkała się z dużą aprobatą ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego który podczas wizyty na targach w powiedział:
Dla każdej grupy, która jest tym wydarzeniem zainteresowana, to przynosi jakąś korzyść. Przede wszystkim możemy pokazać, jak wygląda polskie rolnictwo, bo możemy się wieloma rzeczami pochwalić, wielu rolników produkuje znakomitej jakości żywność. Z drugiej strony, co z tego, że my rolnicy to wiemy, jak nie wiedzą o tym konsumenci, mówiąc w uproszczeniu - miasto. Tego typu targi informują społeczeństwo o rolnictwie. (…) To jest również miejsce, gdzie spotykają się organizacje rolnicze, gdzie przyjeżdżają firmy zaopatrujące rolnictwo, przyjeżdżają zakłady przetwórcze. To jest dobry czas, żeby ze sobą rozmawiać. To nie jest tak, że wszyscy myślą to samo o rolnictwie. Rolnicy oczekują, żeby ci, którzy kupują od nich surowce rolnicze, przyzwoicie płacili i chcieli kupować polskie. Przetwórcy często mówią, że nie chcą, bo nie taka ilość, nie takie opakowania - czyli zgłaszają swoje uwagi i wątpliwości, a to dobrze, żeby zaczęli ze sobą rozmawiać.”
Stoisko Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Odwiedzali nas i pytania zadawali zarówno tegoroczni absolwenci klas ósmych i gimnazjalnych jak i rodzice młodszych dzieci, którzy już z troską, myślą o przyszłości swoich latorośli. Pytania dotyczyły głównie kierunków kształcenia, miejsc odbywania praktyk zawodowych oraz dodatkowych kwalifikacji, jakie można zdobyć w trakcie nauki w szkole.
WofercieZespołu Szkół Rolniczych znajdują się kierunki zarówno dla chłopców jak i dziewcząt: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik rolnik, technik agrobiznesu, technik architektury krajobrazu jak również szkoła branżowa I i II stopnia – operator pojazdów i maszyn rolniczych. Naszą ofertę edukacyjną od nowego roku szkolnego poszerzamy o technika w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Praktyki młodzież uczęszczająca do naszej szkoły może realizować zarówno w firmach  i gospodarstwach prywatnych na terenie kraju lub może wyjechać na praktyki zagraniczne do Włoch w ramach programu unijnego Erasmus.
Możemy również poszczycić się licznymi dodatkowymi kursami a mianowicie: kurs operatora kombajnu zbożowego, spawacza, obsługi wózka widłowego, florystyczny, pilarza, obsługi silników spalinowych czy chociażby kurs obsługi kasy fiskalnej. Wszystkie te kursy są dla uczniów bezpłatne, młodzież bierze też udział w płatnych stażach i praktykach u pracodawców w ramach projektuPodnoszenie jakości kształcenia dla ZSR w Lututowie”
Nie mniejsze zainteresowanie było również wśród osób dorosłych chcących uzyskać dodatkowe a zarazem uzupełniające kwalifikacje rolnicze. Ta oferta nauki to forma zaoczna (sobota i niedziela) na kursach kwalifikacyjnych R.3 i R.16.
Z ogromnym sentymentem i dużym zaciekawieniem na stoisko zaglądały osoby, które ukończyły naukę w naszych murach. Absolwenci pytali co słychać, co się u nas ciekawego dzieje, co się zmieniło wspominając przy tym ten wspaniały czas lat nauki szkolnej.
Do zobaczenia za rok.

Renata Przezak, Elżbieta Herbik-Demkowska

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

To już było