• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2017 08 10 19 04 56UOKiK wydał kolejne ostrzeżenie przed nieuczciwą firmą. Tym razem dotyczy ono firmy telekomunikacyjnej Nasza S.A. Firma  ta dzwoni bowiem do klientów i podszywa się pod ich operatora.

UOKiK wydał kolejne ostrzeżenie przed nieuczciwą firmą. Tym razem dotyczy ono firmy telekomunikacyjnej Nasza S.A. Firma  ta dzwoni bowiem do klientów i podszywa się pod ich operatora. Podpisując dokumenty, zmienisz usługodawcę - alarmuje UOKiK.  Zanim to zrobisz, zadzwoń do swojego operatora i zapytaj, czy rzeczywiście ma dla ciebie nową ofertę.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie przeciwko Nasza S.A. – operatorowi telekomunikacyjnemu i ostrzega konsumentów: Nasza S.A. wprowadza w błąd. Praktyki spółki mogą powodować znaczne straty finansowe i niekorzystne skutki dla szerokiego kręgu konsumentów. To kolejne ostrzeżenie konsumenckie UOKiK.
Otrzymujemy bardzo dużo skarg na nieuczciwych przedsiębiorców, którzy wykorzystują zaufanie seniorów, na ich pytania odpowiadają szybko i niewyraźnie. Apelujemy: jeżeli dzwoni do ciebie konsulat i twierdzi, że jest z telekomunikacji i ma tańszy abonament, prąd, czy gaz – zapisz szczegóły oferty i odłóż słuchawkę. Nie podawaj swoich danych. Zadzwoń do swojego operatora, sprzedawcy prądu lub gazu i zapytaj, czy rzeczywiście ma dla ciebie lepszą ofertę – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Kulisy zawieranych umów
Przedstawiciele Nasza S.A zazwyczaj dzwonią do osób w podeszłym wieku i podają się za dotychczasowego operatora.Proponują obniżenie abonamentu za telefon i nielimitowane rozmowy, które w rzeczywistości klient może mieć za dodatkową opłatą. Umowy są tak skonstruowane, że dodatkowo można zapłacić również za wykaz połączeń, wyświetlanie numeru, ubezpieczenie zapłaty na wypadek śmierci.
Na umowie nie ma logo spółki, jej nazwa i dane są napisane małą czcionką, wyraźnie zaznaczona jest natomiast nazwa dotychczasowego operatora klienta.
Konsumenci zazwyczaj dowiadują się, że zmienili operatora po upływie 14 dni, w których mogą bezpłatnie odstąpić od umowy. Kara, którą pobiera Nasza S.A. za rozwiązanie umowy, wynosi od około 500 zł do około 1500 zł.
Co może klient
Każdy kto zawarł tego rodzaju umowę i został wprowadzony w bła powiniene jak najszybciej skontakować się z rzecznikiem konsumentów w miejscu swojego zamieszkania, organizacją konsumencką lub prawnikiem. Rzecznicy udzielają bezpłatnych porad prawnych. Można też zadzwonić na infolinię konsumencką: 801 440 220 lub 22 290 89 16 (opłata wg stawek operatora). Należy takze złożyć reklamację. Gdy nie zostanie ona uwzględniona, klient może wnieść do sądu pozew o stwierdzenie nieważności umowy. Bezpłatnej pomocy prawnej w tym zakresie udzielają rzecznicy konsumentów i organizacje konsumenckie.
Wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej nie jest tym samym co nakaz zapłaty wydany przez sąd. Firma windykacyjna nie ma prawa podejmować czynności egzekucyjnych, nie może też zastraszać konsumentów. Każdy kto otrzymał nakaz do zapłaty z sądu, powinien złożyć odpowiednią odpowiedź na pozew w terminie 14 dni (najczęściej jest to sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym). I w tym takze pomoże rzecznik konsumentów w miejscu zamieszkania.

jm

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

To już było