• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2016 02 07 19 00 56W Koloni Szklana Huta stoi krzyż osadzony w surowym kamieniu.

W Koloni Szklana Huta stoi krzyż osadzony w surowym kamieniu, dziś obielonym. Powstał on w 1952 r. jako wotum za wybawienie rolników od plagi szkodników niszczących plony. Wykonany został z metalu, zapewne przez miejscowego kowala. Całość otoczona jest metalowym ogrodzeniem na fundamencie.
Jednym ze szkodników niszczących ówcześnie zbiory była stonka ziemniaczana. Jeszcze w latach 1929-1938 występowała ona w Polsce tylko sporadycznie. Upowszechniła się i zaczęła stanowić poważny problem w latach 50. Komunistyczne władze Polski natychmiast wykorzystały propagandowo jej masowe występowanie do walki ideologicznej. Według komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych zamieszczonego 1 czerwca 1950 roku w Trybunie Ludu miała być ona zrzucona w masowych ilościach przez amerykańskie samoloty do Bałtyku, skąd wypełzła na wybrzeże i rozpleniła się po całym kraju, rozpoczynając wymierzone w socjalistyczną Polskę dywersyjno-sabotażowe działania, polegające na zachłannej konsumpcji upraw ziemniaczanych. Chrząszczowi natychmiast wypowiedziano bezwzględną walkę. W sierpniu 1951 zainteresowało się nią nawet Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. W okresie lat 40. i 50., przed upowszechnieniem się chemicznych środków walki z owadami organizowano akcje zbierania chrząszczy i larw stonki. Dopiero masowe zastosowanie środków, które zawierały DDT pozwoliło na zahamowanie występowania szkodnika.
Po 60 latach od fundacji okazało się, że krzyż nie może dłużej stać w pierwotnym miejscu. Hamuje bowiem rozwój budowy bardzo ważnej drogi szybkiego ruchu S8. Po sporządzeniu dokumentacji okazało się, że stoi on w pasie drogi. Dlatego też przeniesienia jej na obecne miejsce na własny koszt podjęła się firma Strabag. W dniu 14 maja 2012 r. uroczystego poświęcenia krzyża dokonał ks. Jerzy Brzęczek, ówczesny proboszcz parafii złoczewskiej (fotorelację z tego wydarzenia znajdziesz tutaj.

jm

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież