• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/infotydz/www/images/stories/16_04/17_szynkielow.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images//stories/16_04/17_szynkielow

2016 03 28 12 07 10W Szynkielowie na skrzyżowaniu dróg stoi nowa kapliczka. Została ona ufundowana zaledwie 3 lata temu.

W Szynkielowie na skrzyżowaniu dróg stoi nowa kapliczka. Została ona ufundowana zaledwie 3 lata temu. Historia szynkielowskiej kapliczki zaczęła się tym razem w szkole. W czerwcu 2012 r. w czasie spotkania absolwentów padła propozycja uczczenia 600. rocznicy pierwszej wzmianki o wsi Szynkielów. Bowiem jak wówczas zauważono w aktach sądowych ziemskich i grodzkich wieluńskich zauważono pod datą 1413 r. po raz pierwszy nazwę Szynkielów. Należała ona wówczas do rodziny Konopnickich herbu Oksza. W XVI w. nazwę osady pisano jako Szyakyelow.
Wróćmy jednak znów do spotkania absolwentów. Tam właśnie padł pomysł uczczenia tak okrągłej rocznicy wsi budową kapliczki. Pomysł spodobał sie wszystkim, zwłaszcza, że patronką pomnika miała być Matka Boża, patronka parafii. Fundacja zajęli się członkowie Koła Przyjaciół Szkoły. Inspiracji kapliczki szukano w okolicy. Kiedy już zdecydowano się na wybór formy postanowiono zamówić projekt. Wykonał go Jacek Nowak z Dymku. Zarówno wygląd, jak i napis uzgodniono jeszcze z ks. Jackiem Frysiem, proboszczem parafii.
Kapliczka stanęła na ziemi należącej do Barbary Patyk. Odsłonięto ją w rocznicę niepodległości Polski w dniu 11 listopada 1918 r. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej, przed którą z historią wsi zapoznała mieszkańców dr Bożena Rabikowska, aktywna działaczka społeczna, pracuje także w zarządzie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który działa przy Wieluńskim Domu Kultury, działaczka Koła Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Szynkielowie i prowadząca stronę internetową Szynkielowa.
Mszę świętą odprawił ks. dr Jacek Kapuściński z Częstochowy. Następnie wszyscy udali się pod kapliczkę. Odsłonięcia dokonał Stanisław Karczewski, a poświęcił ks. dr. Jacek Kapuściński. Troje miejscowych dzieci Kinga Kolanek, Stanisław Kasprzak i Tomasz Patyk we wnętrzu kapliczki umieściło 4 tuby z informacjami o Szynkielowie, parafii, Polsce i świecie w roku 2013. W tubach tych znalazły się m.in.: widokówki wsi, informacje o niej, praca magisterska o gwarze okolic Szynkielowa, historia budowy kapliczki oraz informacje bieżące z kraju i ze świata z 2013 r.

pw

{gallery}/stories/16_04/17_szynkielow{/gallery}

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież