• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2013 10 20 10 43 56Wenecja to bez wątpienia jedno z najbardziej znanych miast na świecie.Miasto na wodzie znajduje się w północnej części Włoch tuż nad Adriatykiem, w rejonie Zatoki Weneckiej.

Wenecja to bez wątpienia jedno z najbardziej znanych miast na świecie.Miasto na wodzie znajduje się w północnej części Włoch tuż nad Adriatykiem, w rejonie Zatoki Weneckiej.
Wenecja to miasto pałaców, kanałów i gondolierów. Słynie też z misternie wykonanych masek weneckich, cieszących się ogromną popularnością wśród turystów, wspaniałego karnawału weneckiego, niemalże na miarę karnawału w Rio de Janeiro.
Miasto zostało założone w 452 roku przez uciekinierów przed barbarzyńskim plemieniem Hunów. Według legendy w 668 r. pierwszym dożą został Paoluccio Anafesto. W ciągu następnych 1100 lat władzę sprawowało 120 dożów. W 742 r. na siedzibę doży wybrano Malamocco na wyspie oddzielającej lagunę od Adriatyku. W następnych stuleciach Wenecjanie opanowali wybrzeża Adriatyku.
Opanowanie wybrzeży Adriatyku przyczynia się do wzrostu potęgi morskiej i znaczenia młodej Republiki Weneckiej. Ponadto Wenecja zawarła korzystne układy handlowe i prowadziła zręczną politykę zagraniczną, która podniosła jej prestiż wśród krajów Europy. W 1177 r. na progu nowo zbudowanej, wspaniałej Bazyliki Św. Marka odbyło się słynne pojednanie miedzy cesarzem Fryderykiem I Barbarossa a papieżem Aleksandrem III. Wdzięczny papież wręczy! doży złoty pierścień, jako symbol panowania Wenecji nad Adriatykiem.
W XV w. Turcy zagrozili posiadłościom weneckim na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Zdobyli oni wówczas Cyklady, Eubee, Moreę, Negroponte. W drugiej połowie XV w. mimo pojedynczych zwycięstw, Wenecja straciła większą część swoich terytoriów nadmorskich na rzecz Turcji. Jedynym nabytkiem w owym okresie był Cypr, przyłączony do Republiki wskutek małżeństwa króla Cypru z patrycjuszką wenecką Katarzyną Cornaro. Wkrótce jednak i Cypr wpadł w ręce otomańskie. 
W 1508 roku Portugalczycy rozpoczęli walkę z arabskimi kupcami, chcąc wyprzeć ich z Indii. Wenecja wsparła kalifa Aleksandrii w budowie floty; ta jednak została pokonana w bitwie morskiej niedaleko Diu (wojskami portugalskimi dowodził Alfonso de Albuquerque). Znaczenie Wenecji zaczęło słabnąć, choć do końca pozostała miastem łączącym Wschód z Zachodem, miastem sztuki i architektury.
W 1797 r. Wenecja została zdobyta przez Napoleona. Po pokoju w Campo Formio Wenecja została włączona do Austrii. Była najdłużej istniejącą republiką w dziejach.
W czasie I wojny światowej miasto było siedzibą dowództwa floty morskiej walczącej z Austrią. Podczas II wojny światowej największe szkody w czasie bombardowania miasta poniosła Marghera, natomiast Wenecja wyspiarska prawie nie ucierpiała. W okresie okupacji istniał tu podziemny ruch oporu, zginęło sporo faszystów, których hitlerowcy pomścili rozstrzelaniem wielu obywateli miasta. Po odzyskaniu wolności Wenecja włączyła się w odnowę państwa włoskiego i rozpoczęła aktywną działalność jako miasto sztuki, zajmując szybko pierwsze miejsce pod względem liczby zwiedzających.
Współczesna Wenecja to miasto kanałów. Nie ma w nim samochodów, a transport odbywa się drogą wodną. Nad kanałami rozpościerają się liczne mosty, w tym Ponte delle Tette - Most Cycków. Niezapomnianych wrażeń dostarcza karnawał wenecki, który zaczyna się w drugi dzień Bożego Narodzenia. Od świtu do nocy po ulicach miasta przechadzają się ludzie w charakterystycznych maskach i kostiumach.
Patronem miasta jest święty Marek. W bazylice jego imienia złożone są jego oraz innych świętych relikwie. Obejrzeć trzeba też Plac św. Marka, Pałac Dożów, kościół San Giorgio Maggiore, Palazzo Grassi, Synagogę Hiszpańską, Włoską, wejść na most Westchnień, most Rialto, wieżę zegarową, dzwonnicę św. Marka, przepłynąć Kanałem Grande.

jm

Foto: Grzegorz Gliński

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież