• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2017 01 07 20 38 18Obecne ziemie polskie kryją w sobie wiele tajemnic. Wśród nich znajduje się kompleks sztolni w okolicach Walimia.

Obecne ziemie polskie kryją w sobie wiele tajemnic. Wśród nich znajduje się kompleks sztolni w okolicach Walimia. Są one częścią niemieckiego projektu "Riese". Zanim jednak o projekcie najpierw przybliżmy położenie Walimia.
Gmina Walim położona jest w Środkowych Sudetach, u podnóża Gór Sowich, w malowniczej dolinie rzeki Walimki, na południowym wschodzie od miasta Wałbrzycha. Na zachodzie gmina graniczy z Wałbrzychem i Jedliną Zdrój, na wschodzie z Gminą Świdnicą, na południu z Głuszycą, Nową Rudą i Pieszycami. To stąd wyrusza się na szczyt Wielkiej Sowy – 1015 m. n.p.m., najwyższego w Górach Sowich. Najważniejszym ciekiem gminy jest rzeka Bystrzyca zbierająca lokalne potoki górskie. Początki Walimia związane są z zasiedlaniem tych terenów przez kolonistów niemieckich w czasach rozbicia dzielnicowego.
W 1914 r,. zbudowano pierwszą kolejkę elektryczną łączącą Jugowice z Walimiem. Pokonywała trasę 4,7 km, a różnica wzniesień wyniosła 117 m. Były dwie kolejki w Sudetach, które miały trakcję elektryczną.Dlatego kolejka walimska szybko stała się dużą atrakcją turystyczną. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej Niemcy wybudowali zaporę wodną. która spiętrza wody rzeki Bystrzycy i tworzy Jezioro Bystrzyckie. Zapora ma 44 m. wysokości i 230 m. długości. Powstały w ten sposób zbiornik gromadzi 8 mln m3 wody. W czasie II Wojny Światowej w okolicach Walimia w ramach projektu "Riese" hitlerowcy postanowili wybudować system podziemnych fabryk zbrojeniowych, aby ustrzec się przed ewentualnymi nalotami aliantów.
W czasie II wojny światowej w pn. – zach. części Gór Sowich (Eulengebirge) oraz w okolicach zamku Książ w Górach Wałbrzyskich, rozpoczęto prace górnicze i budowlane na niespotykaną dotąd skalę. Budowę kompleksów „Rzeczka”, „Jugowice Górne – Jawornik”, „Włodarz”, „Osówka”, „Soboń”, „Sokolec – Gontowa” i „Książ” rozpoczęto w 1943 roku, chociaż prace projektowe mogły być prowadzone już wcześniej, przynajmniej od końca lat 30. XX w. Generalnym wykonawcą była specjalnie utworzona w tym celu Śląska Wspólnota Przemysłowa SA we Wrocławiu (Schlesische Industriegemeinschaft AG), z generalną dyrekcją w Jedlinie Zdroju (12 km od Walimia ). Siłę roboczą stanowili zagraniczni robotnicy przymusowi, dla których zorganizowano cztery obozy w miejscowościach: Walim, Kolce, Głuszyca i Głuszyca Górna - można przeczytać na oficjalne stronie Sztolni Walimskich.
W ten sposób powstał kompleks: sztolnie, podziemia, bunkry i wiele innych konstrukcji o do dziś nie poznanym przeznaczeniu. Jego fragmenty oraz wejścia do podziemi znajdują się w wielu miejscach: Rzeczka, Jugowice Górne - Jawornik, Włodarz, Osówka, Soboń, Sokolec - Gontowa i Książ. Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia.
W Walimiu są to trzy wejścia wykute w skałach wschodniego zbocza wzniesienia Ostra (niem. Spitzenberg), które prowadzą do równoległych sztolni oddalonych od siebie o około 45 m. Wspólnie tworzą literę "E". Między nimi są usytuowane duże hale. Długość tuneli kompleksu Rzeczka wynosi 500 m (2500 m²; 14 000 m³). Nad ziemią zbudowano główną centralę telefoniczną, której węzeł był większy niż wrocławski czy legnicki. samo wejście do sztolni jest malowniczo położone miedzy dwoma górami, w dole szumi strumyk.
Cały kompleks udostępniony jest do zwiedzania. Przy wejściach do sztolni znajdują się ekspozycje sprzętu wojskowego oraz innych reliktów przeszłości.
Projektu „Riese” nie ukończono do końca wojny. Stopień zniszczenia kompleksów po 1945 roku i brak dokumentacji projektowej czy wykonawczej, nie pozwalają jednoznacznie określić ich przeznaczenia. Do czego ostatecznie służyły?  Mogłyby to być podziemne zakłady przemysłowe i doświadczalne, mogły to tęż być podziemne stanowiska dowodzenia Kwatery Głównej.

jm

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież