• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

phatchDyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprasza na otwarcie wystawy "Utracony świat - podróże Leona Barszczewskiego".

Leon Barszczewski (1849-1910) – fotograf, podróżnik, badacz ludów Azji Środkowej. Urodził się w Warszawie 20 lutego 1849 r. Po przedwczesnej śmierci rodziców został wzięty pod rosyjską „opiekę rządową” i wysłany do szkoły kadetów w Kijowie, co zadecydowało o jego dalszym życiu – służbie w armii carskiej Rosji. W latach 1876-1897 przebywał w Samarkandzie skąd przedsięwziął wyprawy m.in. na terytorium Emiratu Buchary, Chanatów Badachszanu czy Darwazu. Tereny, po których podróżował Leon Barszczewski leżą obecnie w przeważającej części w granicach republik Uzbekistanu i Tadżykistanu, ale także Turkmenistanu, Kirgistanu i Afganistanu. W trakcie wypraw podróżnikowi towarzyszył aparat fotograficzny. Dzięki temu, co utrwalił na szklanych negatywach, możemy dziś podziwiać krajobrazy i architekturę Emiratu Buchary, wizerunki tamtejszej ludności, zobaczyć ich zajęcia i życie codzienne.
Fotografie Leona Barszczewskiego nagrodzono złotymi medalami na wystawach fotograficznych w 1895 r. w Paryżu (za wizerunki lodowców azjatyckich) oraz w 1901 r. w Warszawie („za widoki i sceny rodzajowe wschodnie”). Kolekcja zdjęć podróżnika jest jedyną tego typu w Polsce dokumentacją ikonograficzną terenów Azji Środkowej końca XIX wieku.
Zmarł tragicznie 22 marca 1910 r. w Częstochowie. Obecnie jego szczątki spoczywają w grobowcu rodzinnym, w kwaterze 12, na Starych Powązkach w Warszawie.
Pomysłodawcą i autorem wystawy jest prawnuk Leona Barszczewskiego – Igor Strojecki,  który od lat stara się przywrócić pamięć o zapomnianym przodku.
Szczegóły na plakacie.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież