• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2013 07 14 01 09 36Przez większość swej historii miasto nosiło nazwę Sankt Petersburg. W 1914 r, zmieniono ją na Piotrogród, by 10 lat później dokonać kolejnej zmiany, tym razem na Leningrad.

Przez większość swej historii miasto nosiło nazwę Sankt Petersburg. W 1914 r, zmieniono ją na Piotrogród, by 10 lat później dokonać kolejnej zmiany, tym razem na Leningrad.
Dzięki wojnie północnej, którą Piotr I toczył ze Szwedami w latach 1701-1721 oraz zwycięstwie w bitwie pod Połtawą w 1709, a także korzystnych ustaleniach pokoju w Nystad (fin. Uusikaupunki), Rosjanie uzyskali swobodny dostęp do Bałtyku. Nie mieli jednak portu, który pozwolił by im wypłynąć na to morze. W dniu 16 maja 1703 roku z rozkazu cara Piotra Aleksiejewicza rozpoczęto budowę Twierdzy Pietropawłowskiej. To właśnie ten dzień uznano za oficjalną datę założenia miasta. W budowie miasta brali udział najwybitniejsi architekci ówczesnej Europy. Po 9 latach do miasta przeniesiono stolicę Rosji.
W 1715 roku założono Akademię Morską, w 1724 roku Akademię Nauk, w 1773 roku Instytut Górniczy, w 1819 roku uniwersytet. Caryca Elżbieta kazała wybudować sobie w Petersburgu pałac, wzorowany na francuskim Wersalu – tzw. Pałac Zimowy. Jako pierwsza zamieszkała w nim cesarzowa Katarzyna II.
W 1825 roku na placu Senackim w Sankt Petersburgu wybuchło powstanie dekabrystów.
W dniu 22 I 1905 miała miejsce krwawa niedziela, która zapoczątkowała rewolucję 1905-1907. Wtedy przez miasto przeszła pokojowa demonstracja robotnicza licząca 200 tysięcy osób. Przed Pałacem Zimowym zaatakowało ją wojsko. Zginęło wówczas według oficjalnych danych 100 osób, a trzy razy tyle zostało rannych.
W 1917 r. w mieście rozpoczęła się najpierw rewolucja lutowa, a kilka miesięcy później, także i październikowa. W czasie wojny domowej, w latach 1918-1920 był dwukrotnie atakowany przez białogwardzistów N.N. Judenicza.
Podczas II wojny światowej wojska niemieckie oblegały Petersburg (wówczas Leningrad) przez prawie 900 dni, bez powodzenia. Podczas najgorszych dni oblężenia w mieście umierało codziennie nawet 4 tysiące osób, w tym wiele z głodu. Ogólnie szacuje się, że zginęło wówczas ponad milion mieszkańców.
W dniu 6 września 1991 miastu przywrócono nazwę Sankt Petersburg.
Petersburg co roku odwiedza go ponad 4 miliony turystów. To między innymi z tego powodu przez UNESCO został ogłoszony ósmym najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata, m.in. w związku z opiniami, że jest jednym z najwspanialszych zespołów urbanistycznych świata.
W mieście jest ponad 2 tysiące bibliotek, 80 teatrów, 220 muzeów, 45 galerii i 62 kina. Znajduje się tu również największe muzeum sztuki w Europie. Jest to Ermitaż, położony w pięciu pałacach nad brzegiem Newy. Szerokiej publiczności przedstawia się w nim obrazy znanych malarzy, nie tylko rosyjskich.  W Petersburgu organizowane jest wiele festiwali, a miasto jest nazywane rosyjskim centrum kultury.
Mieszka w nim ponad 5 mln mieszkańców. Ludność miasta w 92,5% stanowią Rosjanie. W Petersburgu mieszkają także przedstawiciele ponad 200 grup etnicznych.
Miasto położone jest na 42 wyspach, nad 40 kanałami.
W Petersburgu "wszystkie drogi prowadzą na Newski Prospekt". Można wybrać się - śladami Raskolnikowa - na spacer tą główna arterią Petersburga i rzucić się w wir zakupów. Newski Prospekt to także przepiękne kamienice z kopułami w pastelowych kolorach wykonanymi zgodnie z życzeniem Piotra I , bogate hotele, restauracje. Charakterystycznym zabytkiem Petersburga jest też barokowy Pałac Zimowy w Petersburgu położony na brzegu Newy. Plac Pałacowy to centralny punkt Petersburga. W Petersburgu warto też zobaczyć Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego przy kanale Gribojedowa, Twierdzę Pietropawłowską, Pałac Admiralicji, Sobór Izaaka Dalmatyńskiego i Sobór Smolny.
jm
 
 
 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież