• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2017 04 02 16 34 40Stronie Śląskie jest niewielkim miasteczkiem w powiecie kłodzkim. Jest też miastem, w którym najczęściej zatrzymują się turyści chcący wejść na Śnieżnik albo zwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie.

Stronie Śląskie jest niewielkim miasteczkiem w powiecie kłodzkim. Jest też miastem, w którym najczęściej zatrzymują się turyści chcący wejść na Śnieżnik albo zwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Stąd blisko również jest w Góry Bialskie i Złote.
Początki osadnictwa na ziemi strońskiej sięgają XIII w. Wzdłuż szlaku handlowego  wiodącego z Lądka – Zdroju, przez Strachocin i dolinę Morawki na południe, ku Morawom powstały najstarsze osady: Strachocin (1264), Stronie (1346) i Goszów (1347), które początkowo rozwijały się jako wsie rolnicze.
W XIV w. do dóbr związanych z zamkiem Karpno zlokalizowanym koło Lądka - Zdroju, należały m.in. sędziostwa w Goszowie, Starym Gierałtowie i w Stroniu. W tym czasie dobra karpieńskie były lennem Glaubosów, a następnie przeszły w posiadanie rodzin von Talewitz oraz von Parchowitz. W połowie XIV w.  państwo karpieńskie dołączono do korony czeskiej i przekazano jako dziedziczne lenno margrabiom morawskim, którzy utrzymali je do ok. 1410 r. W okresie anarchii, po wojnach husyckich, włości i zamek były własnością rycerza rabusia, barona Hinko Kruschiny von Lichtenberg.
Od 1505 r. Stronie stało się siedzibą sędziego górniczego, który miał nadzór nad kopalniami w Stroniu, Strachocinie i Goszowie. Aby spowodować napływ nowych górników hrabia von Hardeck wydał w 1527 r. ordunek m.in. dla Stronią, który przyniósł oczekiwane skutki. Przez cały XVI w. prosperowało górnictwo i hutnictwo na terenie gminy wiejskiej Stronie, która wówczas była bardzo rozległa. Sięgała bowiem zapewne jeszcze w końcu XV w. aż do późniejszej Morawy i obejmowała też ok. pół. XVI stulecia chyba tereny na których powstało Kletno. Po rozwiązaniu dóbr karpieńskich Stronie dołączono do dóbr kameralnych.
W czasie wojny trzydziestoletniej wieś została splądrowana i obciążona kontrybucją na rzecz wojsk cesarskich. Musiała też kwaterować żołnierzy. W 1684 r. cesarz Leopold I soprzedał dobra Michaelowi Wentzelowi hrabiemu von Althann – staroście krajowemu Śląska (do którego należało m.in. Międzylesie). Goszów, Stary i Nowy Gierałtów oraz Bielice znalazły się w rękach barona Hofmana von Lichtenstern. Hrabia von Althann z nabytych miejscowości utworzył klucz Stronie. W XVII i XVIII w. majątek przechodził z rąk do rąk.
W 1838 r. tzw. klucz stroński nabywa księżna Marianna Orańska (Nassau – Oranim-Nederland). Dobra znajdowały się w posiadaniu rodu Orańskich do 1906 r., kiedy to przejął je książę Freidrich Heinrich von Preussen. W XIX w. granice między Stroniem, Strachocinem i Goszowem zatarły się, tworząc jeden zespół osadniczy o charakterze miasta. Tutaj też ulokowano siedzibę klucza dóbr rodziny królewskiej (dzisiejszy budynek Urzędu Miejskiego) i wielką hutę szkła. Rozwój przemysłu umożliwiło wybudowanie w 1897 r. linii kolejowej do Kłodzka.
W maju 1945 Seitenberg zajęty został przez wojska radzieckie. Miejscowość przyłączono następnie do Polski, wysiedlając jej dotychczasowych mieszkańców do Niemiec. Polacy początkowo nazywali miejscowość Żybocin, jednak w 1946 r. wprowadzono urzędowo obecną nazwę, nawiązującą znaczeniowo do formy niemieckiej (Seitenberg = „stronna góra”). Wieś zyskała na znaczeniu na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Rozrosła się dzięki odkrytym w okolicy złożom fluorytu i rud uranu. Mimo że wydobywania rud uranowych zaprzestano dość szybko, a nieopłacalne kopalnie zasypano, to po inwestycji pozostało spore osiedle mieszkaniowe Morawka.
W wyniku transformacji ustrojowej w 1989 r. i upadku lokalnego przemysłu na początku lat 90-tych XX w., wzrosło znaczenie turystyki w życiu gospodarczym gminy. Do rozowju bazy noclegowej i innych usług turystycznych w znacznej mierze przyczyniło się powstanie Ośrodka Narciarskiego "Czarna Góra" w Siennej,
Dziś będąc w Stroniu Sląskim warto zobaczyć: gotycki kościół Matki Boskiej Królowej Polski oraz dawny pałac królewny Marianny Orańskie, obecnie siedziba urzędu miejskiego. Tylko na zboczach Czarnej Góry jest usytuowanych 9 wyciągów narciarskich. Jest też Zalew w Morawie - zbiornik retencyjny przy drodze Stronie Śląskie - Stara Morawa oraz liczne szlaki turystyczne na pobliskie szczyty: Śnieżnik, Trójmorski Wierch, Czarna Góra, Czernica, Jaworowa Kopa, Smrekowiec, Chłopek, Pasiecznik, Skowronia Góra. Dawne tradycje szklarskie kontynuuje Huta Szkła Kryształowego "Violetta" S.A. - można ją też zwiedzać w dni robocze.
Warto też odwiedzić podziemną Kopalnię Uranu i Muzeum Ziemi z dużym zbiorem lokalnych minerałów zlokalizowane w pobliżu jaskini oraz zabytkowy wapiennik w Starej Morawie.
Jedną z największych atrakcji jest usytuowana nieopodal w Kletnie Jaskinia Niedźwiedzia. Nazwa pochodzi od kości niedźwiedzia jaskiniowego znalezionych w korytarzach jaskini. Długość korytarzy to ponad 2,5 km, z czego zwiedzać można najciekawsze 400 m.

jm

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież