• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/infotydz/www/images/stories/15_02/19_badania1.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images//stories/15_02/19_badania1

Na terenie Gminy Złoczew już wkrótce blisko stuosobowa ekipa Geofizyki z Torunia przeprowadzi badania mające wykazać jakie kryją się tu pokłady ropy i gazu ziemnego.

W Gminie Złoczew na zlecenie zewnętrznej firmy pracownicy Geofizyki z Torunia będą prowadzić badania sejsmiczne mające ustalić jakie na tym terenie kryją się pokłady gazu ziemnego i ropy naftowej. Podstawę badań stanowią pomiary sejsmiczne polegające na kontrolowanym wzbudzaniu fali sejsmicznej, która przenika w głąb ziemi, odbija się od kolejnych warstw geologicznych i wraca na powierzchnię, gdzie jest rejestrowana za pomocą specjalnych czujników zwanych geofonami. Do wzbudzania fali sejsmicznej stosuje się tzw. wibrosejsy. Są to urządzenia pozwalające wytwarzać kontrolowane drgania wnikające w głąb ziemi. Zastosowanie wibrosejsów pozwala na tak precyzyjną kontrolę energii drgań, że możliwe są nawet prace badawcze w bezpośredniej bliskości budynków. Klasyczna grupa badawcza składa się z czterech pojazdów poruszających się jeden za drugim. W trakcie badania zatrzymują się one w tzw. punktach wzbudzania oddalonych od siebie zwykle o 50 m.

Badania rozpoczną się niebawem, a już teraz w Złoczewie utworzona została baza Geofizyki. Za zgodą władz Złoczewa powstanie ona na terenie stadionu miejskiego. W tym celu wcześniej niż to obiecywał zastępca burmistrza Czesław Pędzik uprzątnięto zalegający od kilku miesięcy na parkingu gruz. Firma ustawiła już tam swoje kontenery, a jej pracownicy zajęli część budynku przeznaczonego dla sportowców. Chodzi głównie o dostęp do sanitariatów i bieżącej wody.

Cała ekipa ma liczył blisko 100 osób. Dla wielu mieszkańców Złoczewa jest to kolejna szansa by podreperować domowe budżety podnajmując lokale pracownikom Geofizyki.

Badania złóż na terenie Gminy Złoczew były wykonywane już kilkakrotnie. W lutym 2003 r. polski oddział firma RWE Dea AG uzyskał koncesję ministra środowiska na poszukiwanie złóż ropy i gazu na obszarze zachodniej i południowej części woj. łódzkiego. W 2005 r. inwestor zrealizował projekt badań sejsmicznych "Złoczew West". Niekorzystne wyniki badań sprawiły, że przedsiębiorca zakończył prace poszukiwawcze w Łódzkiem.

Badania przeprowadzone na początku lat 70-tych XX w. wykazały że są tu złoża szacowane na 0,2 mld metrów sześciennych. W Wandalinie wykonane zostały dwa odwierty. W jednym natrafiono na ropę naftową. Z drugiego wydobywał się gaz ziemny. Przez trzy dni okoliczni mieszkańcy obserwowali kilkumetrowej wysokości płomień. Jednak szybko kurek z gazem zakręcono.

mk

{gallery}/stories/15_02/19_badania1{/gallery}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

To już było