• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

phatchObchodzenie Nocy Świętojańskiej przypadającej w wigilię narodzin św. Jana (23 czerwca) to już u nas tradycja. Gminny Ośrodek Kultury w Lututowie od wielu lat jest organizatorem tej dorocznej imprezy odbywającej się w uroczej scenerii letniego wieczoru, nad stawami przy ul. Złoczewskiej. Tak było i w tym roku; a ponieważ pogoda wspaniale nam dopisała, na naszą Noc Kupały przybyło wielu gości.

Magiczny nastrój tego niezwykłego wieczoru niemal namacalnie unosił się w powietrzu. Tradycyjnie Kapela „Lututowianie” umilała nam czas swymi występami. Prowadzący pokrótce zapoznali zgromadzonych gości z tradycjami, obrzędami i wierzeniami związanymi z Nocą Kupały, która później przemieniła się w chrześcijańską Noc św. Jana. Nie zabrakło też magicznych akcentów oraz rytuałów, takich jak rozpalenie sobótkowego ogniska ręką naszego włodarza, Wójta Gminy Lututów, Pana Marka Pikuły; następnie uczestnicy Nocy Kupały wrzucali do ogniska pęczki świętojańskich ziół. Dziewczęta z grupy tanecznej „Mental” - niczym rusałki w białych sukienkach i z wiankami z żywych kwiatów na skroniach pląsały w blaskach świętojańskiego ognia oraz zachodzącego słońca. Magicznym momentem było także puszczanie na wodę wianków oraz lampionów szczęścia.
Nie zabrakło także rozmaitych konkursów, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Tradycyjnie został ogłoszony konkurs na poszukiwanie magicznego kwiatu paproci oraz na najpiękniejszy wianek świętojański ;dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody-niespodzianki . Oprócz uczty dla ducha, było też coś dla „ciała” - panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Malowane Usta” przygotowały degustację tradycyjnych starosłowiańskich podpłomyków ze słodkimi konfiturami oraz częstowały herbatkami przygotowanymi na bazie ziół.
Każdy uczestnik imprezy mógł upiec nad sobótkowym ogniskiem darmową kiełbaskę.
Na zakończenie grupa młodych artystów „YoungFire” wykonała pokazy tańca z ogniem. W blasku zachodzącego słońca rozświetliły się zimne ognie rozdane wcześniej uczestnikom zabawy. .Nagrody za konkursy ufundował Wójt Gminy Lututów Pan Marek Pikuła, Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie , Firma ZAWMAK- Pan Zygmunt Owczarek , Świat Urody Beti-Pani Beata Chrobot. Wszystkim sponsorom oraz KGW Malowane Usta serdecznie dziękujmy za pomoc w organizacji tej wyjątkowej nocy.

Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Lututowie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

To już było