• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

phatchW dniu 9 maja 2019 r. w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu miało miejsce spotkanie z profesorem nauk humanistycznych Stanisławem Sławomirem Nicieją.

Znakomity historyk przyjechał do Wielunia na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Wielunia i miejskiej książnicy. Prelekcja długoletniego rektora Uniwersytetu Opolskiego zatytułowana "Mitologia Kresów" wpisała się w obchody XVI edycji Tygodnia Bibliotek. Podczas spotkania w Bibliotece, licznie zgromadzona publiczność wysłuchała historii związanych z dawnymi Kresami. Z właściwą sobie swadą, niezwykle erudycyjnie gość snuł opowieści oparte na kanwie swego wielotomowego dzieła "Kresowa Atlantyda".
W trakcie spotkania nie mogło zabraknąć wątków poświęconych ciekawym postaciom, miejscom i wydarzeniom. Pan profesor przywołał tak znakomite postacie polskiej kultury, jak Czesław Niemen, Zbyszek Cybulski, Jerzy Giedroyc. Sporo miejsca poświęcił Cmentarzowi Łyczakowskiemu ale też kresowym miastom. Podczas wydarzenia nie zabrakło anegdot i chwil refleksji nad polską historią i dniem dzisiejszym. Integralną częścią spotkania był film prof. Stanisława Niciei "Trzy mosty", w którym autor prezentuje historię z września 1939 r. trzech kresowych mostów na dawnej granicy polsko - rumuńskiej. Na zakończenie, wszyscy zainteresowani nabyli książki znakomitego historyka wraz z wpisem autora.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

To już było