• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2017 07 16 15 18 54Ochotnicza Straż Pożarna w Gruszczycach ma już 100 lat. Swe setne urodziny jednostka obchodziła w niedzielę, 16 lipca br.

Ochotnicza Straż Pożarna w Gruszczycach ma już 100 lat. Swe setne urodziny jednostka obchodziła w niedzielę, 16 lipca br. Uroczystośc rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika przez proboszcza parafii ks. Przemysława Wierzbickiego w intencji strażaków. Po niej uczestnicy przemaszerowali na plac przed remizą, gdzie odbyły się oficjalne uroczytsości.
W ich trakcie jednostka otrzymala Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych OSP RP, który wręczył poseł na Sejm RP Paweł Bejda. Z kolei starosta sieradzki Mariusz Bądzior wręczył jednostce honorowe odznaczenie „Zasłużony dla Ziemi Sieradzkiej”, przyznane przez Radę Powiatu uchwałą z 27 kwietnia bieżącego roku.
Odznaczeni zostali także najbardziej zasłużeni druhowie. I tak:
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
Zbigniew Ludwiczak
Grzegorz Zdun
Paweł Bartczak
Stanisław Salamon
Piotr Świderski
Artur Matyjasz
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
Marcin Maczuga
Przemysław Śniegula
Radosław Grzegorzewski
Zbigniew Kędzia
Arkadiusz Pawlik
Waldemar Wagan
Małgorzata Grzegorzewska
Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
Rafał Płuciennik
Radosław Mikołajczyk
Justyna Świderska
Jakub Michalak
Adrian Szymczak
Sylwester Chudecki
Arkadiusz Wołowicz
Mateusz Barański
Przemysław Koliński
Adam Wawrzyniak
Zdzisłąw Żurawski
Dominik Stodulski
Filip Turuński
Eryk Felisiak
Moinika Michalak
Adrian Michalak
Historia OSP w Gruszczycach
OSP Gruszczyce ma bogatą historię. Rozpoczęła się w 1917 roku, funkcję komendanta „Straży Ogniowej” objął wtedy Leon Małecki, który przygotowywał druhów nie tylko do walki z żywiołem, ale i do walki z wrogiem podczas trwającej w owym czasie I wojny światowej. Na przestrzeni wieku druhowie tejże jednostki służyli nie tylko mieszkańcom wsi Gruszczyce, Cienia i Sarny, z których pochodzą członkowie OSP Gruszczyce, ale całej gminie Błaszki. W 1934 r. z inicjatywy dziedzica wsi i starosty sieradzkiego Zdzisława Stefańskiego wybudowano remizę. Plac pod budowę ofiarował Stefan Kuczyński z Gruszczyc. W 1939 jednostka strażacka została przejęta przez Niemców. Po ich rządach pozostała tylko motopompa "dekawka". Komendantem był wówczas Władysław Kuczyński, a prezesem Michał Owczarek. W 1947 r. przy straży powstała sekcja żeńska.
W 1952 zaczęto się starać o budowę nowej remizy. Pięć lat później jednostka zakupiła sztandar, poświęcony w lipcu przez miejscowego proboszcza, ks. Waleriana Rędzię. Kamień węgielny pod nową remizę wmurowano w 1961 r. Dwa lata później została ona oddana do użytku. Kolejne skrzydło dobudowano w 1978 r. W 1957 r. ufundowano sztandar, poświęcony jeszcze w tym samym roku.
W 1995 jednostka została wpisana do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Od 2006 r. prezesem OSP w Gruszczycach jest dh Edward Skrzypczyński.
Imprezę zakończyła wspólna biesiada w remizie strażackiej.
jm

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

To już było