• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2016 10 22 13 01 18Na rozstaju dróg, gdzie przydrożny Chrystus stał zapytałeś: dokąd iść? frasobliwą minę miał - śpiewa w popularnej piosence "Szczęśliwej drogi już czas" zespół VOX.

Na rozstaju dróg, gdzie przydrożny Chrystus stał zapytałeś: dokąd iść? frasobliwą minę miał - śpiewa w popularnej piosence "Szczęśliwej drogi już czas" zespół VOX. Chrystus Frasobliwy, częsty motyw polskich kapliczek stoi także w Dąbrowce.
Figura Chrystusa wykonana została współcześnie. Według Wojciecha Grzędowskiego oryginalna figura Chrystusa Frasobliwego, autorstwa Kazimierza Gawrona, została najprawdopodobniej  skradziona  w  latach  80. XX wieku. W pierwotne miejsce – wnękę kapliczki – wstawiona została rzeźba, przedstawiająca postać rozmyślającego Chrystusa, odzianego w płaszcz, siedzącego, z głową w koronie cierniowej, opartą na dłoni.
Chrystus Frasobliwy to wyobrażenie umęczonego Zbawiciela w czasie Drogi Krzyżowej. Motyw ten wiąże się z legendą odnoszącą się do sceny z Pasji Oczekiwanie na Ukrzyżowanie. Samotny Jezus siedział na skale, a oprawcy kopali dół pod krzyż. Jest to jednak Bóg niekarzący, lecz bliski ludzkim sercom, litościwy i współczujący każdemu. Wizerunek ten do Europy przywędrował z Bizancjum, gdzie pojawił się w XII wieku. W polskiej rzeźbie rozpowszechnił się na przełomie XVIII/XIX w.
Kapliczka w Dąbrówce pochodzi najprawdopodobniej z XIX w. Podobna, bliźniacza niemal stoi bowiem w innej części wsi i czeka na odrestaurowanie. Pisaliśmy o niej tutaj.
Jest to czworościenny słup z wnęką u góry na pomieszczenie świątka, przykryta daszkiem czterospadowym. Na dole zaś we wnękach umieszczono obrazy: Serca Jezusowego, Matki Boskiej Częstochowskiej, Serca Maryi oraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (najprawdopodobniej Matka Boża Pani Sieradzka). Do jednej ze ścian, tuż pod figurą Jezusa, przymocowana jest także płaskorzeźba przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę. Za figurą stoi maleńka świątynia. Nie ma natomiast już metalowego krucyfiksu, który można oglądać na zdjęciu zamieszczonym w publikacji Piotra Wypycha i Andrzeja Białkowskiego "Pejzaż wszystkich świętych".
Jak wspomina Andrzej Ruszkowski, redaktor naczelny kwartalnika "Na sieradzkich szlakach" po artykule poświęconym kapliczkom, który ukazał się na łamach kwartalnika, zgłosił się przedstawiciel funduszu ochrony drewnianego budownictwa sakralnego z prośbą o wskazanie obiektu w dolinie Warty, którym mógłby się zająć. W efekcie ufundowany został skradziony wcześniej drewniany świątek zdobiący właśnie tę kapliczkę. Wtedy też miejscowa społeczność postanowiła odrestaurować całą kapliczkę. Została ona odremontowana w ramach projektu "Pejzaż wszystkich świętych", realizowanego przez Łódzki Dom Kultury.

jm

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież