• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2016 10 01 14 42 58W Zakrzewie przy drodze z Sieradza do Turku stoi kapliczka poświęcona Matce Bożej.

W Zakrzewie przy drodze z Sieradza do Turku stoi kapliczka poświęcona Matce Bożej. Cokół wykonany jest z cegły klinkierowej. W górnej części ustawiono szklaną obudowę, w środku której umieszczona została figurka Matki Bożej.
Matka Jezusa ubrana jest w białą suknię, przepasaną złotym pasem, na którą narzucony został błękitny płaszcz. Włosy ma długie, czarne, rozpuszczone. Ręce złożone do modlitwy. Stopy ma bose.
Kapliczka stoi nieopodal Zalewu Jeziorsko. Przed nią ustawione zostały dwie ławeczki. Wokół pełno zniczy. W środku i tuż pod daszkiem znajdują się dwa niewielkich rozmiarów krzyże. W dolnej części cokołu ktoś zawiesił małą skrzynkową kapliczkę z wizerunkiem św. Andrzeja Boboli. Obok portretu święto zawieszono maleńki, bardzo już zniszczony, obrazek Matki Boskiej Licheńskiej. Na dachu umieszczono niewielki solar, dzięki czemu kapliczka oświetlona jest w nocy.
Na cokole umieszczono napis: Maryjo Królowo Polski Módl się za nami sponsor renowacji kapliczki T. M. Garbryś 2004r. (pisownia oryginalna).
Pierwotnie kapliczka znajdowała w innym miejscu. Jak nam opowiedział Pan Marek Garbryś z Dobrej stała ona nad stawem na terenie parku dworskiego. Odwrócona była frontem do drogi. Ufundowano ją jeszcze przed I wojną światową. W okresie drugiej wojny światowej Niemcy kazali odwrócić figurę Matki Boskiej twarzą do łąk. Przez długie lata przy kapliczce, szczególnie w maju zbierali się mieszkańcy wsi by modlić się i śpiewać litanię.
W latach osiemdziesiątych minionego wieku zaczęto budowę zalewu. Zalana została wieś, a wraz z nią i staw nad którym stała Matka Boska. Dlatego też mieszkańcy, dla których stanowiła ona ogromną wartość przenieśli ją na obecne miejsce. Zbudowano prowizoryczny postument. Czas i wilgoć nie oszczędziły jej. Kapliczka zaczęła niszczeć. 
W 2004 r. odnowił ją Pan Marek Gabryś. Dla niego była czymś niezwykle ważnym. Jeszcze jako dziecko przychodził do kapliczki by śpiewać nabożeństwa majowe. Ponieważ metalowa kopuła, która pierwotnie osłaniała postać Matki Boskiej okazała się nieszczelna, dlatego dwa lata temu postanowił zamienić kopułę na nową, wykonaną z tworzywa sztucznego. Posadził też tuje, które ktoś ukradł.
Przed kapliczką wciąż zatrzymują się wierni by się przy niej pomodlić.

jm

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież