• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2016 09 22 00 37 12W gminie Klonowa, na wysokości wsi Świątki, przy drodze do Grabowa stoi kapliczka św Józefa.

W gminie Klonowa, na wysokości wsi Świątki, przy drodze do Grabowa stoi kapliczka św Józefa. Według jednej z tablic obecna kapliczka powstała w 1955 r. Ufundowali ją pielgrzymi z Pieszej Kaliski Pielgrzymki na Jasną Górę. Kapliczka została odnowiona w ostatnim czasie. Zbudowano ją z czerwonej cegły klinkierowej. Wieńczy ją figura św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus na ręce.
Na tablicy frontowej czytamy: MIEJSCE MODLITWY NAJSTARSZEJ W POLSCE PIESZEJ PIELGRZYMKI KALISKIEJ idącej pod hasłem "Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa" Pierwsza potwierdzona od 1607 roku, datowana od 1637 roku.
Piesza Pielgrzymka Kaliska uznana jest za najstarszą w Polsce. Według dokumentów kaliszanie wędrują na Jasną Górę od 1637 r. Jej początki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. Z ich domu bowiem wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Jak podaje ekai.pl początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i czasy komunizmu.
Od 1991 r. w pielgrzymkę kaliską wpisują się grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Pleszewa, Krotoszyna, Kępna, Odolanowa, Koźmina, Sycowa, Giżyc, Opatówka, Błaszek.
Pielgrzymka Kaliska jako jedna z nielicznych wędruje w obie strony. Wyrusza zawsze 10 sierpnia, a do Kalisza wraca 19 sierpnia. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km.
Kapliczka św. Józefa w gminie Klonowa znajduje się na trasie drugiego i przedostatniego dnia.

jm

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież