• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/infotydz/www/images/stories/16_06/04_kusnie.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images//stories/16_06/04_kusnie

2016 06 05 10 51 28Jedynym śladem dworu, jaki kiedyś istniał w Kuśniach jest obecnie kaplica dworska pw. św. Jana Chrzciciela.

Jedynym śladem dworu, jaki kiedyś istniał w Kuśniach jest obecnie kaplica dworska pw. św. Jana Chrzciciela. Wybudowana została w XVIII w.
Wieś Kuśnie ma średniowieczną metrykę. Po raz pierwszy w źródłach pisanych pojawiła się w 1370 r., pisana wówczas jako Cusnew i należąca do Stanisława Górki.
Według legendy nazwa wsi Kuśnie wywodzi się od zawołań i próśb miejscowej ludności o to, aby tułające się po świecie żywych duchy, nie kusiły(nie kuś-nie kuś).Mieszkańcy wioski, mówią, że straszy nawet i dziś. Szczególnie w nocy, w okolicach kaplicy i sąsiadującego z nią wzgórza, w którym kryją się podobno skarby i piwnice dawnego pałacu dworskiego miejscowego dziedzica.
Według innej legendy bijące do tej pory źródełko wody, z którego początek biorą współczesne stawy, mieszczące się w okolicach wyżej wspomnianej kaplicy, dawno temu było bardzo aktywne. Aby uratować od zalania wioskę i miejscowe pola, mieszkańcy Kuśnia, próbowali zakryć je wszystkim co tylko mieli pod ręką. W końcu wymyślono, aby zakryć ujście bijącego źródła wielkimi stalowymi wrotami. Tak też się podobno stało. A źródełko, które w tym miejscu nigdy nie zamarza, bije do dziś, dając czystą źródlaną wodę, która zasila miejscowe stawy oraz rzekę Żeglinę.
Po Górkach wieś należała do Walewskich, Strzeleckich, Sarnowskich i Korzewskich, a w 1903 r. za sumę 33720 rb. nabył ją Mendel Glicenstein, od którego z kolei odkupił ją Michał Białecki. W rękach Białeckich wieś pozostała już do uwłaszczenia.
Brak jest informacji w źródłach o dacie powstania dworu. Niewykluczone, że tak jak kaplica został wybudowany w XVIII w. Postawiono go zapewne razem z kaplicą. Została ona zbudowana na planie wieloboku. Na zewnątrz we wnęce znajduje się figura Św. Jana Nepomucena. W kaplicy tej odbywają się czasami nabożeństwa majowe oraz raz do roku uroczystość odpustowa - 24 czerwca, w Święto Narodzenia Św. Jana Chrzciciela. We wnętrz w ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej.

jm

{gallery}/stories/16_06/04_kusnie{/gallery}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież