• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/infotydz/www/images/stories/16_05/22_zawadzki.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images//stories/16_05/22_zawadzki

2016 03 19 15 42 56W centrum wróblewskiego cmentarza stoi Kaplica Nałęcz- Nieniewskich. Na prawo od niej pochowano księdza Antoniego Zawadzkiego, wieloletniego proboszcza parafii.

W centrum wróblewskiego cmentarza stoi Kaplica Nałęcz- Nieniewskich. Na prawo od niej pochowano księdza Antoniego Zawadzkiego, wieloletniego proboszcza parafii. Grobowiec wykonany jest z szarego piaskowca. Niczym nie różni się od wielu innych stawianych niegdyś powszechnie. Wokół już współcześnie ułożono kostkę opaskę z kostki granitowej. Grobem opiekują się parafianie wróblewscy.
Ks. Antoni Zawadzki urodził się 12 stycznia 1868 r. Do Wróblewa trafił w 1904 r. W dniu 11 maja tego roku zmarł ks. Tomasz Czyż. Przyczyną jego śmierci był zawał serca.
Po przybyciu do Wróblewa rozpoczął działalność duszpasterską i społeczną. Nie od razu spotkał się  z sympatią parafian. Do tego jeszcze był mocno ograniczany najpierw przez Rosjan, a w latach pierwszej wojny także przez Niemców. W 1905 r. miejscowi rolnicy za namową księdza Zawadzkiego i Feliksa Radońskiego założyli spółkę rolniczą.
W 1912 r. doszło do konfliktu pomiędzy księdzem a miejscowymi włościanami. Poszło o sklep, który wbrew proboszczowi ci ostatni założyli.
Poza tym szerzył czytelnictwo. Dla parafian sprowadził 75 egzemplarzy różnych gazet, w tym 65 egzemplarzy Gazety Świątecznej.
Był prekursorem straży pożarnych na podległym sobie terenie. Przyczynił się nie tylko do powstania straży we Wróblewie, ale także w czterech innych wsiach: Słomkowie Suchym, Wągłczewie, Oraczewie i Charłupi Wielkiej. We Wróblewie już w 1920 r. poświęcono remizę.
Do kościoła zakupił prawie wszystkie nowe szaty i przybory kościelne, a w roku 1922 także 3 dzwony. Pobudował też, murowaną plebanię i budynki gospodarskie.
Zmarł w dniu 26 grudnia 1932 r. Po nim proboszczem we Wróblewie został ksiądz Józef Dalak.

jm

{gallery}/stories/16_05/22_zawadzki{/gallery}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież