• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/infotydz/www/images/stories/16_05/14_dzietrzniki.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images//stories/16_05/14_dzietrzniki

2016 05 15 01 04 36W Dzietrznikach, nieopodal kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa stoi niewielka kapliczka. W niej w 2009 r. umieszczono św. Jana Nepomucena.

W Dzietrznikach, nieopodal kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa stoi niewielka kapliczka. W niej w 2009 r. umieszczono św. Jana Nepomucena.
Nie jest znany pierwszy fundator kapliczki św. Jana Nepomucena. Stanęła ona tuż obok rzeki. Niewykluczone, że w drugiej połowie XIX w. w tym miejscu był drewniany mostek, a może tylko bród. Święty stanął zatem w miejscu przeprawy przez rzekę Grębę. Poza tym Święty jest patronem chroniącym od powodzi. Nie wykluczone, ze miał on chronić mieszkańców od zalania ich gospodarstw.
Kapliczka przetrwała do czasów II wojny światowej. Wtedy zniszczyli ją Niemcy. Najprawdopodobniej było to w 1940 r. We wsi jednak nie zapomniano o swoim Nepomuku, jak często nazywa się św. Jana Nepomucena.
W 2006 r. Łódzki Dom Kultury rozpoczął realizację projektu pod nazwą "Pejzaż Wszystkich Świętych". W ramach jego realizacji podjęto się rekonstrukcji i odtworzenia najcenniejszych drewnianych kapliczek i krzyży Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Dzięki niemu udało się zrekonstruować 48 obiektów małej architektury sakralnej tj. krzyże, kapliczki i figury przydrożne.
Projekt finansowany był ze źródeł Ministerstwa Kultury w ramach programu "Edukacja Kulturalna i Upowszechnianie Kultury". Wymyslili go Andrzej Białkowski z Łódzkiego Domu Kultury i Piotr Wypych z Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. W trakcie swoich licznych wędrówek po województwie zachwycili się odnajdywanymi szczątkami nieistniejącego już, tradycyjnego i spójnego etnograficznie krajobrazu polskiej wsi. Zaczęli też szukać sposobu na ocalanie od zapomnienia chociażby jego skrawka. Wtedy też pojawił się pomysł, którego nadrzędnym założeniem była ochrona cennych elementów dawnego ludowego krajobrazu, w którym szczególną rolę odgrywały małe formy architektury sakralnej, a więc kapliczki i krzyże przydrożne.
Realizacja pierwszego etapu projektu stała się możliwa w połowie 2006 roku dzięki dofinansowaniu, jakie Łódzki Dom Kultury otrzymał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpraca ŁDK i ZNPK trwała siedem lat.
Jedną ze zrekonstruowanych w ramach projektu obiektów była kapliczka św. Jana Nepomucena w Dzietrznikach. Jest ona słupowa z wnęką, w której znajduje się, zrobiona w ludowej manierze, figura „świętego od wody". W dolnej części, od frontu, poza ozdobnymi wolutami umieszczony został napis:„Święty Jan Nepomucen A.D. 2009". Autorem figury jest Andrzej Wojtczak z Kutna.

jm

{gallery}/stories/16_05/14_dzietrzniki{/gallery}

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież