• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/infotydz/www/images/stories/16_04/23_figura.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images//stories/16_04/23_figura

2016 04 23 23 05 36W Wieluniu przy ulicy Sieradzkiej, tuż obok marketu "Biedronka" stoi figura Matki Boskiej.

W Wieluniu przy ulicy Sieradzkiej, tuż obok marketu "Biedronka" stoi figura Matki Boskiej. Stoi tu już 82 lata. Figura wraz z postumenem ma 4m wysokości. Wykonana jest z betonu. Przedstawia Matkę Boską stojącą na kuli ziemskiej i stopami depczącą węża. Jest to symboliczne przedstawienie Matki Boskiej, która zwycięża zło. Ukazana jako młoda kobieta, rozkłada ręce, jakby chciała objąć cały świat. Ubrana zgodnie z tradycją, w białą długą szatę i niebieski płaszcz, z głową zakrytą przez chustę, spod której wymykają się kosmyki długich jasnych włosów. Twarz wyraża spokój i łagodność. Na postumencie napis: KRÓLOWO KORONY POLSKIEJ Módl się za nami 1934 (pisownia oryginalna). Całośc wykonana jest z betonu, zapewne przez jakiegoś lokalnego artystę, może rzemieślinika.
Jak informuje w swej książce Przydrożne krzyże, kapliczki i figury na terenie gminy Wieluń Tomasz Spychała fundatorem figury był rzeźnik, właściciel sklepu mięsnego Wincenty Szmigielski. Figurę poświęcił ks. prałat Wincenty Przygrodzki. Obecnie opiekują się nią okoliczni mieszkańcy.
Maryja stojąca na kuli ziemskiej z rozłożonymi rękami tak, aby mogły spływać z nich łaski i depcząca swoimi stopami węża ukazała się w Paryżu 27 listopada 1830 r. Katarzynie Labouré. Była to już jej kolejna wizja.
Dnia 27 listopada, w sobotę przed pierwszą niedzielą adwentu, gdym odprawiała wieczorem wśród głębokiej ciszy rozmyślanie, zdawało mi się, że słyszę jakby szelest sukni jedwabnej, od prawej strony sanktuarium mnie dochodzący i ujrzałam Najświętszą Dziewicę obok obrazu św. Józefa; była wzrostu średniego, a tak nadzwyczajnej piękności, że jej opisać niepodobna - napisala Katarzyna Labouré.
Święta ujrzała Najświętszą Maryję Pannę stojącą na kuli ziemskiej, depczącą stopą łeb piekielnego węża. W rękach trzymała kulę ziemską, jakby ją chciała ofiarować Panu Bogu. Równocześnie Katarzyna usłyszała głos: „Kula, którą widzisz, przedstawia cały świat i każdą osobę z osobna”. Niebawem obraz zmienił się. Matka Boża miała ręce szeroko rozwarte i spuszczone do dołu, a z Jej dłoni wytryskały strumienie promieni. Usłyszała ponownie głos: „Te promienie są symbolem łask, jakie zlewam na osoby, które Mnie o nie proszą”.
Kult Maryi Niepokalanej objąl cały świat. Jeszcze w XIX w. pojawiły się figurki przedstawiające Matkę Boską z widzenia Katarzyny Labouré. Motyw ten przyjął się także w naszym kraju i dziś jest dość popularny.

jm

{gallery}/stories/16_04/23_figura{/gallery}

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież