• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

Kartki z historii

2015 03 31 00 07 38Mało jest w krajobrazie polskim symboli, które by tak jak przydrożne kapliczki, stanowiły jego tak trwały element.

2015 03 17 18 00 06W miejscowości Sęk, położonej w gminie Burzenin, w lesie, na drzewie zawieszona jest niewielka kapliczka. Jej historia związana jest z cierpieniem dwóch okolicznych rodzin.

W roku 2005 przebieg Dnia Szkolnego był tradycyjny. W Dniu Sportowym Turniej “Dzikich Drużyn” Piłki Nożnej zgromadził 10 drużyn, do Piłki Siatkowej Plażowej zgłosiło się 14 drużyn, dzień zakończył się meczem “Sportowej Łodzi” z zawodnikami “Sportowego Lututowa”. Trzeci dzień to Maraton Orkiestr Strażackich z udziałem aż 12 orkiestr, podsumowanie konkursu na “Najładniejszą Posesję i Zagrodę” oraz uroczyste wręczenie statuetek “Lutoldów” dla osób szczególne zasłużonych dla Gminy Lututów w pięciu różnych kategoriach.

Człowiekowi w jego życiu zawsze towarzyszyły zabiegi magiczne, dla uczczenia Boga, zapewnienia spokoju duszom przodków, odpędzenia złych mocy, lub pozyskania pomocy dobrych duchów czy istot z innego wymiaru. Kolędowanie, chodzenie z Herodami i inne to ważny element Wigilii i Bożego Narodzenia.

Pierwowzorem choinki była starogrecka eiresiona – gałązka laurowa lub oliwna strojona we wstążki, owoce, pieczywo, nawet naczynka z miodem i oliwą. To dożynkowe drzewko wnoszono do domów i świątyń aby zabezpieczyć urodzaj i rozsiać błogosławieństwo. Podobny zwyczaj istniał w Anglii i we Francji. Wieszano tam pod sufitem małe drzewko lub gałązkę ubraną owocami i kolorowym papierem.

Żołnierze wyklęci

W dniu 4 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kim byli „żołnierze wyklęci”? Dlaczego właśnie 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy wyklętych?

Nie zapomnij o swojej Walentynce

Wszystkim, którzy zapomnieli przypominamy, że dziś Walentynki. W tym dniu zakochani obdarowują się "walentynkami". Są to zazwyczaj wierszyki na walentynki, wiersze lub wyznania miłosne, niekiedy laurki i prezenty.