• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/infotydz/www/images/13_11/18_wiatraki/07{/mp3}

Głos zabrał także wójt gminy Biała Sławomir Świgoń. W trakcie krótkiego wystąpienia podziękował posłowi Mieczysławowi Łuczakowi, dzięki któremu udało się odrolnić działki.

Wśród zaproszonych gości znalazł się także dr inż. Henryk Wojciechowski z Politechniki Wrocławskiej, wybitny specjalista od wiatraków. W trakcie niemal dwugodzinnego wykładu ilustrowanego nie pozostawił na wiatrakach suchej nitki. Według naukowca stawianie wiatraków w Polsce ma sens jedynie nad morzem. Na lądzie wiatraki postawione blisko zabudowań powodują mnóstwo negatywnych oddziaływań, takich jak hałas, zacienienie, zagrożenie dla ptaków i wreszcie straty wartości działek, zarówno tych, na których stoją wiatraki jak i sąsiednich. Według dra rolnicy, którzy podpisują umowy z inwestorem liczą na mityczne 30 tys. Ale po odliczeniu kosztów z tych pieniędzy zostaje jedynie 4 tys. zł. Podobnie jak obiecane samorządowi 1,5 mln zł, które w tej wielkości wpłyną jedynie w pierwszym roku, a po kilku latach przestaną wpływać w ogóle ze względu na zamortyzowanie się wiatraków. Warunki wiatrowe nie są w Polsce najlepsze, szczególnie w części centralnej, co oznacza, że większość roku wiatrak stoi nieczynny lub pracuje nieefektywnie.

Przed wiatrakami ostrzegała także Renata Barańska, mieszkanka gminy Osjaków, która od lat boryka się z wiatrakiem w gminie Czarnożyły.

Głos zabrali także politycy. Janusz Wojciechowski powiedział:

{mp3}13_11/18_wiatraki/05{/mp3}

Głos doradczy zabrała także Paulina Kubowicz, która w gminie Mokrsko organizowała protest przeciwko wiatrakom. Tam większość mieszkańców w referendum odrzuciła pomysł budowy wiatraków. Zapytała także obecnych na sali radnych czy mając obecną wiedzę zagłosowali by jeszcze raz za przyjęciem planu zagospodarowania przestrzennego. Warto przypomnieć, że w piątek 15, listopada br. radni jednogłośnie przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu mogą w gminie powstać wiatraki.

Mimo prośby nie udało nam się uzyskać wypowiedzi wójta Świgonia, który zasłonił się zmęczeniem i złą kondycją psychiczną.

Powyższa "zła kondycja" nie przeszkodziła jednak wcześniej do zwołania sesji, na której pospiesznie zatwierdzono plan zagospodarowania przestrzennego z lokalizacjami elektrowni wiatrowych pomimo w terminie złożonego przez mieszkańców protestu.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z sesji nadesłanego przez czytelnika "Luis2":

pw

{mp}stories/13_11/18_wiatraki.

Stowarzyszenie z argumentami (Fotogaleria, audio i film)

 

Stowarzyszenie "Stop Wiatrakom w gminie Biała" nie poddaje się w sprawie wiatraków. Na zorganizowane w dniu wczorajszym spotkanie zaprosili nie tylko wójta gminy Sławomira Świgonia, ale także polityków, radnych i przedstawicieli inwestorów.

Pozytywnie na zaproszenie odpowiedzieli tylko politycy Prawa i Sprawiedliwości - Janusz Wojciechowski, europoseł i Piotr Polak. Nie pojawili się niestety pozostali posłowie: Dariusz Joński, Cezary Tomczyk i Mieczysław Łuczak. Mimo potwierdzenia przyjazdu zabrakło także inwestorów: Firmy Radan i Wiatrowiec. Z 15 zaproszonych radnych tylko dwoje przyszło na spotkanie.

Na początku dowiedzieliśmy się czym jest Stowarzyszenie i jaki mu cel przyświeca.

Komentarze   

+1 #5 lami 2013-11-19 18:10
Wyczytane w necie: " Na własnej skórze przekonałam się, że wiatraki to nic dobrego - mówi Katarzyna Bryk z Nowej Kościelnicy. - Mieszkałam w okolicach Sztumu. Było spokojnie do momentu, kiedy nie wybudowali nam w okolicy 12 wiatraków. Uciążliwy szum, mrugające nocą czerwone światła i dzieci narzekające na ból głowy spowodowały, że postanowiłam się stamtąd wynieść. Bo na co miałam czekać?
Cytować
0 #4 zamiatacz ue 2013-11-19 13:22
nie znam tego gościa wójta co na filmie pod oknem występuje,ale strasznie się go słucha.Męczy w swoich wywodach przygotowaniem sztampowym jak bezduszny adwokacina sądowy .Ot taki człowieczek też musi po tej ziemi wykonywać swoje zadania by inni stawali się po latach lepszymi !
Najgorsze to ,że wybory nic tu nie zmienią w obecnym ustroju władzy
Cytować
+3 #3 prawie_emeryt 2013-11-19 05:59
Wójt oraz radni z naszej gminy nalezą chyba do towarzystwa wzajemnej adoracji. Nie pamiętają kto i w jakim celu ich wybrał. Ciekawe, czy w następnych wyborach również bedą startowac. Ja wiem jak zagłosuję.
Cytować
+3 #2 ziemniak buraczany 2013-11-18 22:44
3 metrowy fundament pod 100m wiatrak :lol: :lol: :lol:
Jak pięknie potrafi to wyłożyć ludowi ciemnemu
wybory niebawem :-)
Cytować
+2 #1 fizyk 2013-11-18 22:31
ameryka i niemcy wycofują się z prymitywnych wiatraków.
Dlaczego?
Celem zarobienia na wiatrakach jeszcze jest inwestowanie w stawianie ich na nowych terenach.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież