• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2018 07 08 15 24 28W niedzielę, 8 lipca br. w Brzeźniu odbyły się obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Nowe święto państwowe ustanowione zostało z inicjatywy klubu parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego przez Sejm RP w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty. Uroczystości centralne zaplanowano na 12 lipca na Jasnej Górze.
We wczorajszych obchodach udział wzięli m.in.: poseł na Sejm RP Paweł Bejda, starosta sieradzki Mariusz Bądzior oraz wicemarszałek województwa łódzkiego Jolanta Zięba-Gzik.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w kościele św. Idziego. Po niej poczty sztandarowe przemaszerowały na plac, gdzie odbyła się dalsza część imprezy. Wystąpiła kapela Sieradzkiej Kapeli Ludowej, odbył się pokaz psow sportowych i zabawa przy zespole Remix.

jm

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

To już było