• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2018 05 03 15 03 16Czeski Harrachov znany jest przede wszystkim z odbywających się zimą zawodów pucharu świata w skokach narciarskich. Wizytówką miasteczka jest bowiem wielka skocznia. Ale Harrachov to przede wszystkim brama w Karkonosze.

Miasteczko położone jest około 5 km od granic z Polską na wysokości 700 m n.p.m. Ze Szklarskiej Poręby można do niego dojechać w 15 minut.
Wieś o nazwie Dörfl, została założona w XVII wieku niedaleko od Seifenbach (dzisiejsza nazwa Ryzí potok). Obecną nazwę osada zawdzięcza właścicielowi i ustanowiono ją ma początku XVIII w.  Początkowo było to Harrachsdorf. .
Po II wojnie światowej do Harrachova zostały przyłączone osady Nový svět (Nowy Świat) i Rýžoviště („miejsce płukania złota“), a w 1959 r., po korekcie granic między Polską a ówczesną Czechosłowacją, także dzisiejsze Mýtiny (do 1958 r. wieś Tkacze). Zostały one wówczas wymienione za południowy stok szczytu Kocierz koło Przełęczy Szklarskiej. Harrachov zyskał dzięki temu stację kolejową w Tkaczach, tunel oraz drugą połowę wiaduktu, a tym samym połączenie przez Kořenov z Tanvaldem. Podczas jazdy tą jedną z niewielu jeszcze czynnych kolei zębatych podziwiać można piękne widoki i romantyczne krajobrazy Gór Izerskich i Karkonoszy. Trasa prowadzi przez wiele wiaduktów i tuneli.
Harrachov jest uważany za jedno z najstarszych miejsc do skakania na nartach w Karpatach. Już w 1908 r. założono niemiecku klub sportów zimowych Harrachsdorf-Neuwelt, a w tym samym roku także czeski klub LTBK Novy Svet. Pierwsze zawody były organizowane na małej, śnieżnej skoczni na Sacherberg.
W trakcie I Wojny Światowej aktywność obu klubów zawieszono, jednak w 1919 r. niemiecki klub sportów zimowych zbudował pierwszą skocznię na diabelskiej górze “Čerťák”, z inicjatywy dwóch właścicieli hoteli. W tamtych dniach była to największa skocznia narciarska Republiki Czeskiej, umożliwiając skoki do 40 metrów.
W 1928 r. zapadła decyzja o budowie jeszcze większej skoczni, która leżała około 200 metrów wyżej. Zainaugurowana została jako "Verbandsschanze" w 1930 r. Po II wojnie światowej skocznie reaktywowano i przebudowano.
W marcu 1980 r. mamucia skocznia została otwarta podczas tygodnia lotów narciarskich. Trzy lata później odbyły się tu po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w Lotach.
Poza skocznią w Harrachowie warto jeszcze odwiedzić hutę szkła „Novosad & Syn”. To prywatna, druga najstarsza huta szkła w Czechach (założona przed 1712 rokiem). Nadal zachowywany jest tu tradycyjny sposób produkcji. Zwiedzając zakład można zobaczyć cały proces manualnej obróbki szkła.
Z Hutą połączona jest stylowa restauracja z własną produkcją piwa, które warzone jest bezpośrednio na oczach gości. Harrachowskie piwo drożdżowe słynie ze swojego wyjątkowego smaku i wysokiej jakości.
Poza tym warto zobaczyć Muzeum Górnictwa oraz sztolnię z trasą turystyczną funkcjonującą od marca 2003 roku na poziomie dawnego piętra sztolniowego. Na terenie muzeum znajduje się ekspozycja minerałów złóż fluorytowych, narzędzi oraz środków pomocniczych wykorzystywanych podczas wydobycia, mapy oraz zdjęcia pokazujące pracę wykonywaną w mieszczącej się tu dawniej kopalni.
Miłośnikom sportu Harrachov, oprócz różnych szlaków turystycznych, prowadzących na przykład do Wodospadu Mumlawy, oferuje także lezeckou stěnu, bowling, tenisové kurty, lanové centrum, horská kola lub Vertical park z wieloma atrakcjami obfitującymi w adrenalinę. Mocnych wrażeń można doznać również na popularnym torze saneczkowym bobovou dráhu, który jest czynny codziennie przez okrągły rok. Znajduje się w odległości ok. 200 m od centrum Harrachova. Dla dzieci przygotowane są place zabaw dětská hřiště lub park s dětskou trampolínou z huśtawką.
Zimą miasteczko oferuje liczne narciarskie trasy zjazdowe.
Ceny w Harrachowie są często niższe niż w polskich miejscowościach wypoczynkowych.

jm

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież