• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2018 04 11 20 46 06Koncert „Flet i elektronika” odbędzie się w ramach 72. sesji Musica Moderna, organizowanej przez Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów.

Musica Moderna to stały cykl łódzkiej Akademii, na który składają się sesje naukowe, kursy mistrzowskie i koncerty dedykowane muzyce współczesnej. Wystąpi flecistka Ewa Liebchen, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (klasa fletu prof. Jadwigi Kotnowskiej), specjalizująca się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Razem z Rafałem Jędrzejewskim artystka tworzy duet Flute o'clock, który pierwotnie założyła z Karoliną Balińską. Zespół ten zdobył liczne nagrody i stypendia.  
KONCERT ORATORYJNY
13 KWIETNIA /PIĄTEK /19.00
Wykonawcy: Aleksandra Kubas-Kruk – sopran, Anna Radziejewska – mezzosopran, Karol Kozłowski – tenor, Jarosław Bręk – bas, Paweł Przytocki – dyrygent, Dyrygent Artystyczny FŁ, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej, Dawid Ber – przygotowanie chóru
Program: F. Schubert – VI Symfonia C-dur („Mała”), F. Schubert – V Msza As-dur
Koncert wypełni muzyka Franza Schuberta, jednego z pierwszych romantycznych kompozytorów.  Pięć pierwszych symfonii Schuberta nawiązuje do klasycyzmu, przede wszystkim do stylu Haydna i Mozarta, w mniejszym stopniu Beethovena. Dopiero VI Symfonia jest o wiele dojrzalsza. Schubert kształtując formę tego utworu świadomie korzystał ze spuścizny ostatniego z klasyków. Jednocześnie symfonia ta stanowi ogniwo między dziełami młodzieńczymi a bardzo już dojrzałymi - VII i VIII Symfonią. Szósta symfonia C-dur powstała 10 lat przed następną, Siódmą, także C-dur. Aby więc uniknąć nieporozumień, odróżnia się je nazwami: VI to „Mała”, VII – „Wielka”. Schubert komponował także muzykę religijną, w tym msze i inne formy wokalne. Piąta Msza As-dur (1822), na sopran, alt, tenor, bas, chór i orkiestrę, która zabrzmi podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej, uchodzi za jedną z najbardziej wartościowych. Jest klasyfikowana jako missa solemnis, czyli msza uroczysta. Warto zauważyć, że Schubert w tej mszy (jak i w pozostałych, wcześniejszych), opuścił słowa: credo in unam sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam. Nie uznawał bowiem niektórych katolickich dogmatów, choć był człowiekiem głęboko religijnym. 
DZIECIĘCY UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY (DUA) – FŁ
14 KWIETNIA 2018 /SOBOTA
/10.00
Warsztat: „Orkiestra bez tajemnic”
Prowadzenie: Joanna i Janusz Łuczakowie
Orkiestra symfoniczna – potężny organizm, brzmiący dźwiękami rozmaitych instrumentów. Jak to możliwe, że są tak zgodne i współpracują? Jak nazywamy poszczególne grupy instrumentów? Czy orkiestra zagra bez dyrygenta? Czym jest partytura? Kto podaje dźwięk do strojenia całej orkiestry? Jak nazywa się najważniejsza osoba w orkiestrze?
Odpowiedzi na te pytania oraz wiele interesujących zagadnień z tej dziedziny omówimy w ramach warsztatów orkiestrowych. Uczestnicy będą mieli okazję zasiąść za pulpitami - na miejscach muzyków, spojrzeć w nuty i przez chwilę poczuć się filharmonikami. Spróbujemy także stworzyć własną orkiestrę, która zabrzmi na zakończenie spotkania.
/11.30
Warsztat: „Gdzie jest ukryta w wierszu muzyka? Poezja dźwięku – słów gimnastyka”
Prowadzenie: Małgorzata Kaczmarek
Podczas tego spotkania mali melomani zdobędą wiedzą o orkiestrze, dyrygencie, instrumentach i muzycznym savoir-vivrze dzięki krótkim i zabawnym wierszykom. Muzyczne zgadywanki i rymowanki będą formą zabawy, podczas której dzieci poznają wszystkie instrumenty grające w orkiestrze, zastanowią się nad ich zwierzęcymi odpowiednikami i poznają zasady panujące podczas koncertów w filharmonii. Podczas zajęć czerpać będziemy z dorobku literatury dziecięcej – bazując na dziełach polskich mistrzów małej wierszowanej formy. Wraz z małymi studentami DUA zastanowimy się również nad rytmiką wierszy, będziemy znajdywać ukryte pomiędzy wierszami ćwierćnutki i pauzy oraz rytmicznie zapisywać słowa. Sprawdzimy też, czy można bawić się wierszem i czy każdy wiersz można przeczytać na 5/4. 
THE METROPOLITAN OPERA: LIVE IN HD
14 KWIETNIA /SOBOTA /18.30
Giuseppe Verdi – „Luiza Miller”
Wykonawcy: Sonya Yoncheva, Olesya Petrova, Piotr Beczała, Plácido Domingo, Alexander Vinogradov, Dmitry Belosselskiy
Dyrygent: James Levine
Reżyseria: Elijah Moshinsky

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież