• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2018 03 02 21 54 42W dniu 8 marca 2018 roku, godz. 18:00 w Centrum Informacji Kulturalnej (Rynek 18) odbędzie się wykład prof. Marka Dyżewskiego „Hildegarda z Bingen i jej głos słany ku niebu”.

Prof. Marek Dyżewski poprowadzi wykład na temat niezwykłej postaci Hildegardy z Bingen – żyjącej na przełomie XI i XII wieku frankońskiej anachoretki, wizjonerki, mistyczki, uzdrowicielki, reformatorki religijnej, benedyktynki (od 1136 roku przeoryszy), uznawanej przez Kościół katolicki za świętą.
Hildegarda z Bingen została poświęcona Kościołowi zgodnie z tradycją dziesięciny. W wieku 42 lat osiągnęła najwyższe dostępne kobiecie stanowisko w Kościele i uzyskała wpływy w najważniejszych biskupstwach oraz na dworze papieskim.
Dzięki przychylności papieża mogła posunąć się do zawoalowanej krytyki rozwiązłości kleru i domagać się większego uznania dla roli kobiet. W podobnym tonie utrzymana jest sztuka moralna „Ordo Virtutum” (O sztuce cnoty) jej autorstwa, do której sama skomponowała muzykę.
Udało jej się stworzyć własne zgromadzenie w Bingen am Rhein na Wzgórzu św. Ruperta. W roku 1150 wraz z dwudziestoma mniszkami przeniosła się do nowo wybudowanego klasztoru. Zaczęła pisać dzieła o medycynie, historii naturalnej i lecznictwie. W latach 1158–1170 wyruszyła na „trasy kaznodziejskie” do środkowych i południowych Niemiec. Była zapraszana na wykłady w klasztorach i wizytacje. W roku 1165 założyła zakon w Eibingen.
Według Hildegardy muzyka była czystym wspomnieniem raju, gdzie Adam wraz z aniołami śpiewał psalmy na cześć stwórcy. Podzielała pogląd, że śpiew powinien być nieodłączną częścią liturgii, gdyż był równie ważny jak modlitwa i przybliżał człowieka do zbawienia. Wierzyła, że twórcze natchnienie pochodzi wprost od Boga, a dzieło artysty jest w rzeczywistości boskim przekazem.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież