• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2018 01 14 11 01 19W dniu 18 stycznia br. o godz. 18.00 w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu (Rynek 18) rozpocznie się wykład karnawałowy prof. Marka Dyżewskiego.

W dniu 18 stycznia br. o godz. 18.00 w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu (Rynek 18) rozpocznie się wykład karnawałowy prof. Marka Dyżewskiego. Wykład zatytułowany jest „Carlos Kleiber. Misterium sztuki dyrygenckiej”. Wstęp wolny.
Marek Dyżewski jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Studiował również historię sztuki na uniwersytetach we Wrocławiu, w Wiedniu i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Odbył też staż naukowo-badawczy na uniwersytecie w Brukseli. Już podczas studiów był wybitną postacią studenckiego ruchu kulturalnego. Współtworzył polski ruch „Pro Musica” popularyzujący muzykę klasyczną w środowisku akademickim. W marcu 1968 r. był przewodniczącym strajku studentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
W swych wystąpieniach ukazuje zjawiska muzyczne widziane w szerokim kontekście kultury , a więc: w powiązaniu z innymi dziedzinami sztuki, a także z filozofią, estetyką i antropologią. Dziełem jego własnych przemyśleń jest też teoria obejmująca całokształt zagadnień związanych ze sztuką ćwiczenia , a także własna, niezwykle oryginalna filozofia kształcenia artystycznego, która prezentowana w piętnastu audycjach na antenie Programu II Polskiego Radia spotkała się z żywym oddźwiękiem w środowisku muzycznym i pedagogicznym. Kierownik Katedry Filozofii Wychowania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w liście skierowanym do dyrekcji Programu II PR informował, że wszystkie te audycje nagrywa i omawia ze studentami na jego seminarium. gdyż „są one skarbem dla uczonych i uczących się”.
Bohater wykładu Carlos Kleiber – ur. 3 lipca 1930 w Berlinie, zm. 13 lipca 2004 w Słowenii. Argentyński dyrygent pochodzenia austriackiego. Jego interpretacje charakteryzuje niezwykła precyzja i dynamika. Także brzmienie orkiestry pod jego batutą stawia go wśród najlepszych. Cenione są jego wykonania V Symfonii c-moll op.67 Beethovena i IV Symfonii e-moll op.98 Brahmsa z Wiedeńską Orkiestrą Filharmoniczną, podobnie jak wykonanie pod jego batutą opery Webera Der Freischütz (Wolny strzelec) z orkiestrą drezdeńską. Wielu krytyków ceni operę La Traviata Verdiego nagraną z Bavarian State Opera dla DG i Tristana i Izoldę Wagnera zrealizowaną w Dreźnie z orkiestrą Staatskapelle Dresden także dla tej niemieckiej wytwórni. Pozostawił po sobie nieliczne nagrania płytowe w oficjalnych dyskografiach, jednak wiele jego koncertów i przedstawień operowych jest wydawanych przez małe wytwórnie płytowe.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież