• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2018 01 12 16 33 42Czy już wkrótce po Sieradzu zaczną jeździć ekologiczne autobusy? Wszystko wskazuje, że tak. Sieradz bowiem znalazł się wśród 27 samorządów w Polsce, które współpracują w ramach programu Bezemisyjny Transport Publiczny Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Czy już wkrótce po Sieradzu zaczną jeździć ekologiczne autobusy? Wszystko wskazuje, że tak. Sieradz bowiem znalazł się wśród 27 samorządów w Polsce, które współpracują w ramach programu Bezemisyjny Transport Publiczny Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Obok Sieradza w grupie tej znalazły się jeszcze: Bydgoszcz, Częstochowa, Gdynia, Jaworzno, Kraków, Krosno, Lublin, Łomża, Mielec, Nowy Sącz, Płock, Rzeszów, Siedlce, Sosnowiec, Starachowice, Szczecin, Tczew, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Tychy, Warszawa, Wejherowo, Wrocław, Zakliczyn i Żyrardów oraz gminy zrzeszone w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Samorządy te współpracują z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, które za kwotę 2,2 mld zł ma sfinansować zakup 1000 autobusów bezemisyjnych.
Na razie jeździ w Polsce 78 takich pojazdów, ale do roku 2020 rząd chce tę liczbę zwiększyć do 1000. Miasto Sieradz, wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji zamierza starać się o 7 autobusów elektrycznych. Jeszcze w ubiegłym roku, Paweł Osiewała, prezydent Sieradza, podpisał w Warszawie porozumienie, efektem którego będzie analiza jaką przygotują pod kątem energetycznym i logistycznym pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. Da ona odpowiedź na pytanie ile autobusów elektrycznych będzie optymalnym rozwiązaniem ekonomicznym oraz proekologicznym w Sieradzu. Gdzie i ile stacji ładowania pojazdów elektrycznych należałoby umieścić - poinformował sieradzki magistrat.
Budżet przewidziany na realizację przedsięwzięć – jak wspomniano – wynosi do 2,2 mld zł, w tym dla bezzwrotnych form dofinansowania – do 1 mld zł, a dla zwrotnych form dofinansowania – do 1,2 mld zł.

jm

Foto: UM Sieradz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

To już było