• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2017 11 10 17 03 02W piątek, 10 listopada br. w zajeździe "U Kazimierza" odbyło się spotkanie przeciwników budowy kopalni węgla brunatnego w Złoczewie z mieszkańcami gmin, na terenie których ma powstać odkrywka.

W piątek, 10 listopada br. w zajeździe "U Kazimierza" odbyło się spotkanie przeciwników budowy kopalni węgla brunatnego w Złoczewie z mieszkańcami gmin, na terenie których ma powstać odkrywka.
Rolnik z terenów objętych przez przyszłą kopalnię nie wie obecnie czy inwestować czy nie. Z rolników, którzy mają na dzień dzisiejszy 800 zł renty nie da się zrobić człowieka w mieście. Rolnicy ci 40-50% wydają na leki. Z czego ci ludzie mają żyć? Czy słyszeliście państwo ze środków masowego przekazu, że ktoś z kopalni się tym zainteresował? Bo ja nie słyszałem. Mówi się tylko o tym, ze będą podatki, będzie rozwój. Jakie będą podatki, nie wiadomo. Już są zakusy, że część tych podatków trzeba będzie wziąć na rozwój energetyki. Wejście kopalni na ten teren będzie procesem nieodwracalnym - powiedział w trakcie spotkania Stanisław Leszek Skibiński prezes Stowarzyszenia “Nie dla odkrywki Złoczew”.
Inni rozmówcy mówili o skutkach budowy kopalni dla mieszkańców, zwłaszcza rolników, przepisach dotyczących wykupu i wywłaszczenia pod odkrywkę oraz doświadczeniach mieszkańców innych terenów odkrywkowych. Wśród prelegentów znaleźli się: dr hab. Leszek Pazderski z Fundacji Greenpeace Polska, dr Michał Wilczyński, niezależny ekspert ds. paliw i energii, dr Sylwester Kraśnicki, hydrogeolog, Miłosz Jakubowski, radca prawny z Fundacji Frank Bold oraz Anna Dziadek, mieszkanka gminy Brody w woj. lubuskim.
W czasie spotaknai podkreślano także, że realizacja budowy kopalni oznacza, że 33 wsie wraz z polami uprawnymi znikną z powierzchni ziemi, ponad 3000 mieszkańców zostanie wysiedlonych, a kilkuset rolników straci swoje gospodarstwa.

jm

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

To już było