• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2017 10 23 21 52 22Gminny Ośrodek Kultury w Lututowie organizatorem Powiatowej Biesiady Folklorystycznej. Było to także święto Kapeli Ludowej Lututowianie, która obchodzi 30-lecie swego istnienia.

Gminny Ośrodek Kultury w Lututowie organizatorem Powiatowej Biesiady Folklorystycznej. Było to także święto Kapeli Ludowej Lututowianie, która obchodzi 30-lecie swego istnienia. Wśród gości pojawili się m.in.: Starosta Powiatu wieruszowskiego Andrzej Szymanek, Radny sejmiku województwa łódzkiego Andrzej Chowis,v-ce przewodniczący Rady Powiatu Józef Suwara, Wójt Gminy Lututów Marek Pikuła i Prezes RBS w Lututowie Marian Fita
W czasie biesiady swoimi talentami popisywali się: Kapela Ludowa "Lututowianie”, "Sokolniki” z Sokolnik, "Podpora Rodziny” z Dzietrzkowic, "Galewiczanie” z Galewic,”Ostrowiacy” z Ostrówka, "Opojowianie” działający przy GOK w Czarnożyłach oraz bracia Poślad z Gminy Sokolniki. Każdy zaprezentował swoją twórczość artystyczną. 
Szanowni Państwo, tradycyjna muzyka,śpiew,taniec,gwara,zwyczaje i obyczaje to nasze Narodowe Dziedzictwo Kulturowe. Każdy z nas ma swój udział w tworzeniu tego dziedzictwa, a jeżeli mamy taki udział to musimy pamiętać o pielęgnowaniu i krzewieniu tej cząstki nas samych. Mamy obowiązek nieść kaganek kultury polskiej,kultury tej ziemi z której wyrośliśmy i w którą wrośliśmy. Musimy niezłomnie utrwalać naszą historię i tożsamość.
Życzę Wam drodzy Jubilaci,życzę państwu i sobie żeby nie zabrakło nam nigdy siły i wiary w to,że pokonując każdego dnia wysiłek pracy budujemy most młodemu pokoleniu i,że to pokolenie doceni wartość tej pracy i na solidnych fundamentach zbuduje własną epokę - powiedziała Aleksandra Kalus, dyrektor GOK w Lututowie.
W trakcie biesiady swoje 30-lecie obchodziła Kapela Ludowa Lututowianie, która powstała w 1987 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie z inicjatywy Leokadii i Zygfryda Grąbkowskich. Zespół uczestniczył w wielu imprezach o zasięgu lokalnym o ogolnopolskim. Odnosił także wiele sukcesów, zajmując mi.n.: m -ce w kategorii kapel w Przeglądzie Folklorystycznym Województwa Sieradzkiego, II m -ce w konkursie tańca ludowego w Rzeszowie oraz II m -ce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 1994 r., I m-ce w kat.kapel podczas Wojewódzkiego Przeglądu Folklorystycznego oraz I m-ce w plebiscycie publiczności podczas Przeglądu Kapel i Zespołów Tanecznych w Toruniu w 1996 r., I m-ce podczas Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej 'Od kujawiaka do oberka”,oraz I m-ce w Przeglądzie Jurajskim w Poraju w 2011 r., I m-ce w 4 Międzypowiatowym Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Działoszynie oraz Wyróżnienie w IX Przeglądzie Regionalnych Zespołów i Śpiewaków Ludowych „Siedlisko” w Aleksandrowie Łódzkim w 2016 r.
Lututowianie grali i śpiewali również podczas Obchodów Dni Polskich w Belgii i Luksemburgu. Czterokrotnie reprezentowała rownież region w Międzynarodowym Festiwalu Jajek na Węgrzech.
Biesiada zakończyła się wspólną kolacją.

jm

Foto: Wacław Zabłocki

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

To już było