• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2017 10 10 21 52 18Od dziś Ojciec Augustyn Kordecki jest patronem jednego z rond w Wieruszowie.

Od dziś Ojciec Augustyn Kordecki jest patronem jednego z rond w Wieruszowie. Rondo położone jest na węźle dojazdowym do drogi ekspresowej S-8 z drogą wojewódzką w kierunku do Wielunia oraz ul. Warszawską. Odsłonięcie i poświęcenie ronda odbyło się w obecności burmistrza Rafała Przybyła i uczennic z kl. III Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie Julii Rutkowskiej i Marty Gabas. To właśnie wieruszowskie gimnazjalistki zainicjowały nazwę ronda. Poświęcenia dokonał przeor klasztoru oo paulinów Piotr Polek.
Klemens Kordecki przyszedł na świat 16 listopada 1603 r. w Iwanowicach koło Kalisza w rodzinie mieszczańskiej, był synem burmistrza. Uczył się w miejscowej szkole parafialnej, potem w Gimnazjum św. Marii Magdaleny. W latach 1624–1628 studiował filozofię w kolegium jezuickim w Kaliszu, a następnie teologię w kolegium jezuickim w Poznaniu. Imię Augustyn otrzymał już w zakonie paulinów, do którego wstąpił w 1633 r. Profesję zakonną złożył rok później na Jasnej Górze. W pierwszych latach kapłaństwa o. Kordecki m.in. uczył retoryki, czyli poprawnego układania i wygłaszania przemówień w języku łacińskim, był też wykładowcą m.in. teologii. Był przeorem lub podprzeorem klasztorów w Wielgomłynach, Wieluniu, Beszowej, Oporowie, Pińczowie oraz na Jasnej Górze, a także polskim prowincjałem paulinów.
W czasie wojny polsko-szwedzkiej w 1655 r. ukrył obraz Matki Boskiej, a w kaplicy umieścił jego kopię. Do króla Szwecji, Karola X Gustawa, wysłał list, w którym zgadzał się poddać twierdzę w zamian za gwarancję nienaruszalności sanktuarium. Jednocześnie szukał pomocy u króla Jana Kazimierza i polskich wojskowych.
W dniach od 18 listopada do 26 grudnia 1655 r., o. Kordecki wraz z 300-osobową załogą skutecznie bronił klasztoru jasnogórskiego przed 10-krotnie liczniejszymi wojskami szwedzkimi. Po 38 dniach oblężenia najeźdźcy zostali zmuszeni do odejścia spod murów.
W 1671 o. Kordecki został ponownie wybrany prowincjałem. Podczas wizytacji klasztoru w Wieruszowie zasłabł na serce. Zmarł 20 marca 1673 r., cztery dni później został pochowany na Jasnej Górze w podziemiach kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

jm

Foto: UM Wieruszów

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

To już było