• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2014 11 11 12 20 34Carcassonne to miasto i gmina we Francji, w regionie Oksytania. Mieści się tu  prefektura departamentu Aude. To przede wszystkim unikatowe miejsce. Zachowało się w nim bowiem niemal w oryginale średniowieczne miasto wraz z murami.

Carcassonne to miasto i gmina we Francji, w regionie Oksytania. Mieści się tu  prefektura departamentu Aude. To przede wszystkim unikatowe miejsce. Zachowało się w nim bowiem niemal w oryginale średniowieczne miasto wraz z murami.
Carcassonne położone jest w Langwedocji, dawnej prowincji, przy drodze łączącej Pireneje z Masywem Centralnym. Jest oddalone o 90 km na południowy wschód od Tuluzy. Mieszka w nim ponad 40 tys. mieszakńców.
Pierwsi osadnicy pojawili się tutaj około 3500 lat p.n.e. Około 800 p.n.e. wzgórze Carsac było już ważnym ośrodkiem handlu. Carcassonne stało się ważnym punktem strategicznym, gdy Rzymianie ufortyfikowali wierzchołek wzgórza około 100 p.n.e., a później obrali je za stolicę kolonii Julia Carsaco (potem Carcasum). Główna część północnych wałów obronnych pochodzi z tamtych czasów. W 518 Carcassonne zajął Ibba, hrabia, najdzielniejszy wódz Teodoryka Wielkiego.
W VI wieku miasto przejęli Wizygoci, umacniając po raz drugi fortyfikacje w obronie przeciwko Frankom. Na niewiele to pomogło bowiem miasto zostało zdobyte przez Saracenów. Dopiero od nich przejęli je Frankowie. Do połowy XIV wieku miasto rozwijało się pod rządami francuskimi i nawet podczas wojny stuletniej nie zostało zdobyte, choć znacznie zniszczono dolne miasto. Po wojnie znaczenie militarne miasta spadło, a zaczął się rozwijać przemysł tekstylny i handel.
W 1849 r. rząd francuski postanowił rozebrać twierdzę, ale decyzja ta spotkała się z gwałtownym sprzeciwem społeczeństwa. Do akcji protestacyjnej włączyli się też ówcześni celebryci. To dzięki interwencji architekta i pisarza Eugène Violett-le-Duc zaniechano tego pomysłu. On też pokierował pracami rekonstrukcyjnymi. Dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać ten średniowieczny klejnot architektury.
Współcześnie każdego roku Carcassonne odwiedzane jest przez przeszło 3 miliony turystów. Powoduje dużą komercjalizację miejsca. Na każdym kroku (niezależnie od pory roku) natrafić można na tłumy ludzi.
Zabytkowa architektura Carcassonne stanowi największy w Europie średniowieczny kompleks urbanistyczny. Ufortyfikowane górne miasto otoczone podwójnym pierścieniem murów obronnych z bramami, w tym okazałą Bramą Nabonese, barbakanem i 53 basztami oraz dolnego miasta La Ville Basie, gdzie najciekawsze zabytki to trzynastowieczna katedra St. Michel i kościół St. Vincent. W mieście wąskie uliczki prowadzą do zamku książęcego lub do katedry St. Nazaire z alabastrowymi sarkofagami biskupów, gdzie doskonale współgrają ze sobą nawa romańska i transept oraz gotycki chór.
Wewnątrz bazyliki znajdują się XIV-wieczne witraże oraz pochodzące z XVI wieku organy. Zamek książęcy był fortecą w fortecy, ma własną fosę, pięć baszt i drewniane ganki obronne wokół murów. W zamku jest Lapidarium, w którego zbiorach są rzymskie amfory, terakotowe naczynia, kamieniarka z katedry oraz średniowieczne kamienne pociski, Sale Romańska i Rycerska oraz Wieże Inkwizycji i Sprawiedliwości. Na głównym placu każde wolne miejsce wykorzystane jest pod kawiarniane stoliki, kryjące się w cieniu platanów. Najpiękniejsza panorama Carcassonne rozciąga się zza rzeki Aude. W 1997 roku zabytkowe warowne Stare Miasto Carcassonne wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

jm

Foto: Grzegorz Gliński

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież