• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2015 02 28 17 25 04Strasburg jest stolicą Unii Europejskiej. Swoją siedzibę maja tu: Rada Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka, Parlament Europejski oraz Eurokorpus.

Strasburg jest stolicą Unii Europejskiej. Swoją siedzibę maja tu: Rada Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka, Parlament Europejski oraz Eurokorpus.
Strasburg to także zabytkowe miasto w północno-wschodniej części Francji, położone nad rzeką Ren oraz jej dopływem Ill w bezpośrednim sąsiedztwie niemieckiej granicy. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to na wyspie Grand Ile (Wielka Wyspa) Celtowie założyli jedną ze swoich osad i nazwali ją Argentorate (wodna twierdza). W 500 r. wszedł w skład państwa Franków. W 974 otrzymał prawo bicia własnej monety.
W XIII w. był już jednym z miast niemieckich. W 1262 r. zyskał status wolnego miasta Rzeszy. W sierpniu 1681 r. miasto do Francji przyłączył Ludwik XIV. Po wojnie francusko-pruskiej Strasburg ponownie został przyłączony do Cesarstwa Niemieckiego. Po I wojnie światowej w 1918 roku znów znalazł się w granicach Francji. Nie na długo, bowiem w 1940 r. znowu zajęli go Niemcy. Strasburg został wyzwolony przez generała Leclerca w 1944 roku i zwrócony Francji.
Po wojnie miasto zostało odbudowane i już w 1949 roku stało się siedzibą Rady Europy, której głównym zadaniem miało być zjednoczenie skłóconego wojną starego kontynentu.
Przez miast przepływają rzeki Ill i Ren. Znajdują się tu uczelnie wyższe: Université Louis-Pasteur, Université Marc Bloch i Université Robert Schuman.
Będąc w Strasburgu warto zobaczyć starówkę, nazywaną często Grande île (Wielką Wyspą) ze względu na kształt, jaki tej części miasta nadały otaczające ją kanały. Wpisana jest ona na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Architektoniczną perłą tego miejsca jest Katedra Notre Dame (kościół Najświętszej Marii Panny), górujący nad miastem 80-metrową wieżą. Warto wybrać się także spacerem na położony zaledwie dwie przecznice dalej Plac Gutenberga przyozdobiony rzeźbą wynalazcy druku – dzięki temu miejscu turyści mają okazję przypomnieć sobie, iż to właśnie w Strasburgu rozpoczęła się historia powszechnego czytelnictwa.
Do najciekawszych atrakcji Strasburga należy dzielnica zwana Petit France, dawniej zamieszkała głównie przez rybaków i rzemieślników, po których zakładach pozostały po dziś dzień nazwy poszczególnych ulic. Smakoszy zainteresuje również wizyta w dwóch tradycyjnych browarach – Kronenbourg i Heineken.
Podróżą w najnowszą historię miasta będzie z kolei wyprawa do tzw. Dzielnicy Europejskiej usytuowanej w okolicach Parc de l’Orangerie, zdecydowanie różnej w swym charakterze od drewnianej zabudowy Petit France, czy zabudowy z czerwonego piaskowca, jaka dominuje w Grande île – przeważają tu nowoczesne, szklane wieżowce, w których rozlokowano rozmaite organy międzynarodowych instytucji. Najsłynniejszy z nich – ukończony w 1998 roku gmach Parlamentu Europejskiego, nazywany Pałacem Europy – znajduje się na skrzyżowaniu kanału Marne-au-Rhin oraz rzeki Ill. Można tam spotkać się z przebywającymi w Strasburgu dyplomatami.

jm

Foto: Grzegorz Gliński

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież