• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2016 08 14 15 22 08Dunajec nazywany jest często rzeką Tatr i Pienin. Po 247 km biegu wpływa do Wisły.

Dunajec nazywany jest często rzeką Tatr i Pienin. Po 247 km biegu wpływa do Wisły. Rzeka ta powstała z połączenia Czarnego i Białego Dunajca, które łączą się pod Nowym Targiem. Czarny Dunajec powstaje z połączenia dwóch potoków tatrzańskich, Chochołowskiego i Kościeliskiego. Biały Dunajec tworzy szereg potoków również biorących początek w Tatrach. Są to: Cicha Woda, Strążyski, Bystra, Olcza, Poroniec, Sucha Woda.Tylko w Pieninach Dunajec zasilają potoki, m.in: Głęboki Potok, Cisowy, Limbargowy, Straszny, Macelowy, Sobczański, Pieniński, Ociemny, Krośnica. Po słowackiej stronie granicy: Starowiński, Rieka, Jordaniec, Hawka, Lipnik, Leśnicki.
Przepływa przez Pieniny tworząc malowniczy przełom. Dalej płynie na północ przez Beskidy Zachodnie, Pogórze Środkowobeskidzkie i Kotlinę Sandomierską i uchodzi w miejscowości Ujście Jezuickie.
Na rzece powstało kilka zapór i zbiorników wodnych, w:  Czorsztynie, Sromowcach Wyżnych, Rożnowie i Czchowie. Główne dopływy Dunajca to: Białka, Poprad, Biała, Łososina.
Nad rzeką leżą mi.in: Nowy Targ, Dębno, Czorsztyn, Niedzica, Szczawnica, Krościenko, Tylmanowa, Stary Sącz, Nowy Sącz, Kurów, Rożnów, Zakliczyn, Tarnów, Wierzchosławice, Żabno, Nieciecza, Nowopole, Ujście Jezuickie, Sromowce Niżne. Od wsi Sromowce Wyżne do Małych Pienin rzeka stanowi granicę ze Słowacją.
W rzece tej spotykamy kilkadziesiąt gatunków ryb, a wśród nich: pstrąg potokowy, lipień, kleń, brzana, świnka, ukleja, okoń, jelec, brzanka, szczupak, płoć, leszcz, pstrąg tęczowy, głowacica, troć jeziorowa, głowacz pręgopłetwy i białopletwy, strzebla potokowa, szczupak, sandacz, okoń, sum.
Niewątpliwie największą atrakcją związana z rzeką jest spływ na flisackiej tratwie. Jest to bowiem niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą. Jest to również najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek płynie się głębokim i krętym kanionem. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin.

jm

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież