• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2016 10 29 21 10 32Niewielkie, bo liczące niecałe 18 tys. mieszkańców miasteczko Bar, jest prawdziwą perłą Czarnogóry.

Niewielkie, bo liczące niecałe 18 tys. mieszkańców miasteczko Bar, jest prawdziwą perłą Czarnogóry. Miasto to ma bogatą historię. Słynie z najstarszego w Europie drzewka oliwnego. Stara Maslina podobno pamięta czasy Chrystusa.
Współcześnie miasto jest największym w kraju ośrodkiem portowym i komunikacyjnym. Bar współczesny. „Wyrósł” na zgliszczach Starego Baru. Osada, zwana po włosku Antibarium została założona w VI w. Nazwa ta wywodzi się stąd, że leży na przeciwko włoskiego Bari.  W XIII w. biskupem miasta był Jan di Piano Carpini. W XV wieku miasto zdobyli Wenecjanie, a wiek później Turcy, którzy postali w nim do XIX w.
Twierdzę Czarnogórcy odzyskali w 1878 r. Miasto ucierpiało wskutek trzęsienia ziemi w 1979. Wtedy też większość mieszkańców opuściło starą cześć Baru. Od kilku lat trwają prace mające na celu podniesienie Starego Baru z gruzów. Obecnie w Starym Barze znajduje się jedno z najlepiej zachowanych miast warownych, którego powstanie datuje się na VI w. Stary Bar stał się więc zapomnianym sennym miasteczkiem, skrywającym się u stóp stromej góry Rumija.
Nowy Bar zamieszkują Czarnogórcy, Serbowie i Albańczycy. Od wschodu sąsiaduje on z pasmem górskim Rumija (1593 m n.p.m.), od zachodu zaś granicę stanowi przepiękna Zatoka Barska, będąca częścią Adriatyku.
Jest tu 270 słonecznych dni w roku oraz ciepłej wody morskiej. Występuje makia, rosną gaje oliwne. Adriatyk, Jezioro Szkoderskie oraz pobliskie góry nadają temu miejscu niespotykany urok.
Największe atrakcje Baru to: wspomniane już wcześniej najstarsze drzewo oliwne na świecie - jego wiek specjaliści oceniają na około 2500 lat, które znajduje się w gaju oliwnym niedaleko Starego Miasta, Stary Bar, czyli zabytkowa część miasta, zwana „Bałkańskimi Pompejami”, akwedukt wybudowany przez Wenecjan, Transportował górską wodę dla mieszkańców miasta, kamienny pałac biskupi z przełomu XIV i XV wieku oraz łaźnia turecka wybudowana pod koniec XVII wieku.

jm

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież