• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2016 10 29 23 38 26Nałęczów jest jedynym w Polsce uzdrowiskiem, w którym leczą się wyłącznie chorzy na serce.

Nałęczów jest jedynym w Polsce uzdrowiskiem, w którym leczą się wyłącznie chorzy na serce. Tutaj też produkowana jest słynna woda Nałęczowianka.
„Nałęczów leczy serce”. Obecnie w lecznictwie uzdrowiskowym obok walorów klimatycznych wykorzystywany jest cały wachlarz możliwości jakimi dysponuje współczesna terapia balneoklimatyczna. Już od dwóch wieków wykorzystywane jest lecznicze działanie naturalnej wody mineralnej, której skład chemiczny jest porównywalny z wodami słynnego Spa - czytamy na oficjalnej stronie miasta.
Nałęczów leży na Wyżynie Lubelskiej w strefie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Przepływa przez nie rzeka Bystra. 
Najstarsze ślady życia w Nałęczowie pochodzą z VIII i IX w. Był tu gród obronny. W późniejszym czasie u jego podnóża powstała osada, która nazywała się Bochotnica. Jednak jej rozwój zaczyna się dopiero w drugiej połowie XVIII w. i jest związany z rodziną Małachowskich. W latach 70-tych Stanisław Małachowski zbudował pałac z parkiem.
na początku XIX w. w okolicy poszukiwano rud żelaza. W czasie poszukiwań Antoni Małachowski, daleki krewny Stanisława odkrył, że wiele źródeł w jego posiadłości posiada walory lecznicze. Po przeprowadzeniu serii badań, urządził uzdrowisko z łazienkami, opiekę lekarską i aptekę. W 1878 r. nowy właściciel Nałęczowa inżynier Michał Górski wydzierżawił teren dzisiejszego uzdrowiska trzem lekarzom. Fortunat Nowicki, Konrad Chmielewski i Wacław Lasocki powołali spółkę do prowadzenia zakładu leczniczego. Około 1880 r. do Nałęczowa zaczęli zjeżdżać pierwsi goście. Wkrótce Nałęczów stał się najmodniejszym uzdrowiskiem w Królestwie Polskim.
W Nałęczowie bywali i tworzyli między innymi: Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Michał Elwiro Andriolli, Ewa Szelburg-Zarembina.
W czasie obu wojen uzdrowisko podupadło, zawieszono też leczenie w nim. Jego działalność wznowiono w Od 1950 r. Jako firma państwowa intensywnie rozbudowała zaplecze zabiegowe, lecznicze i mieszkalne. W kolejnych latach powstały Szpital Kardiologiczny, Sanatorium Fortunat, wprowadzano najnowszą aparaturę i metody leczenia uzdrowiskowego.
Największe atrakcje dzisiejszego Nałęczowa to: Park Zdrojowy z zabytkowymi obiektami sanatoryjnymi, różnorodnym drzewostanem i najcenniejszym zabytkiem architektonicznym Nałęczowa – Pałacem Małachowskich, kościół parafialny z przyległym cmentarzem, liczne trasy spacerowe i turystyczne oraz muzea: Bolesława Prusa w Pałacu Małachowskich, Stefana Żeromskiego „Chata Żeromskiego”, Historii i Tradycji Nałęczowa „Ochronka”.
Wydobywana ze źrodła Nałęczów naturalna woda mineralna Nałęczowianka jest wodą niskosodową, średniozmineralizowaną, z przewagą wodorowęglanów wapnia i magnezu. Charakteryzuje się niemal zerową zawartością azotanów i azotynów, co świadczy o jej czystości chemicznej. 

jm

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież