• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2018 05 17 21 14 12Sieradzki Festiwal Muzykujących Rodzin zawsze budził emocje. Emocje zawładnęły wykonawcami na scenie. Silne emocje towarzyszyły również publiczności. A publiczność bardzo przeżywała każdy występ swoich najbliższych. Trzymali za nich kciuki i nagradzali gromkimi brawami każdą muzyczną prezentację.

Duże emocje wzbudzał występ najmłodszej uczestniczki Festiwalu. Na występ Marty, która dwa dni temu  zdmuchnęła jedną świeczkę na swym pierwszym, urodzinowym torcie z niecierpliwością czekali wszyscy. Jej występ owiany był mgiełką tajemnicy. Wiadomo było, że wystąpi wraz ze swym tatą – zawodowym muzykiem i wspólnie wykonają dwie autorskie kompozycje „Poranek” i „Zmierzch”. Marta została wniesiona na scenę na rękach swojego taty. Zsiedli do fortepianu i Marta zaczęła swobodnie uderzać w klawisze instrumentu, a jej tato improwizując robił wszystko, aby powstające dzieło miało sens. Podobny scenariusz obserwowaliśmy, kiedy artyści zasiedli do perkusji. Wszyscy zgodnie zauważyli, że Marta znakomicie czuje się na scenie, a jej uwagę przykuwały obiektywy fotoreporterów. Wdzięcznie pozowała do zdjęć. Już teraz widać, że wyrośnie z niej „sceniczne zwierze”.
Akces do Festiwalu zgłosiło 14 rodzin, ale w galowym koncercie wzięło udział tylko 12 z nich. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku nic nie pokrzyżuje muzycznych planów żadnej z muzykujących rodzin. A wśród  tych, którzy zaprezentowali efekt wielogodzinnej pracy były takie rodziny, które wzięły udział w Festiwalu po raz pierwszy, ale i takie, które grają na każdym SFMR od 2011 r. Miejmy nadzieję, że debiut na sieradzkiej scenie rodzin Pietrzyków, Raźniewskich i Krasińskich będzie zachętą do udziału w następnych edycjach Festiwalu.
Rodzina Nowaczyków występuje na Festiwalu od samego początku. Zawsze prezentuje nowy program. Na tegoroczną edycję Festiwalu przygotowała „Hagwarts` hymn” Patrica Doyle`a oraz „Krakowiak” Jana Stasica i Janiny Garści. Najliczniejszy zespół tworzyła rodzina Jarząbów. Amelia – skrzypce, Zuzanna – skrzypce, Julia – flet, Miłosz  – akordeon, Emil – kontrabas, Kinga – śpiew przedstawili publiczności Canon Pachelbela i Huberta Giraurd`a „Pod niebem Paryża”.
Słuchaczom zostały również zaprezentowane między innymi takie kompozycje jak „Przedostatni dyliżans” Doroty Obijalskiej,  „Polka” Ewy Iwan, „A summer evening” Edwina McIntyre oraz Janiny Garści utwór zatytułowany „Maciek” i wiele innych. Poza tym usłyszeliśmy utwory ze ścieżki dźwiękowej takich filmów jak „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „ Piraci z Karaibów”, „Kraina lodu”, „Gwiezdne wojny”. Taką porcję rozrywki zapewniły rodziny Wlazłów, Dyi, Bugajskich, Dudziaków, Mytkowskich, Grześkowiaków i Wieczorków.
W drugiej części koncertu wystąpiło małżeństwo akordeonistów Państwo Ewa Grabowska – Lis i pan Daniel Lis. Przyjęli nazwę „Amalgalis Duo” i mówią o sobie, że są  „dwiema osobowościami tworzącymi harmonię”. Muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach, laureatami wielu międzynarodowych i krajowych konkursów muzycznych. Ich działalność artystyczna koncentruje się wokół muzyki solowej i kameralnej. Współpracowali z wieloma znakomitymi artystami. W duecie na stałe koncertują od 2011 roku, występując nie tylko na muzycznych festiwalach, ale przede wszystkim na licznych koncertach kameralnych, gdzie bliski kontakt z publicznością tworzy zawsze niepowtarzalną atmosferę.
Pod koniec koncertu, który bardzo przypadł do gustu publiczności akordeon pana Daniela uległ awarii. Na szczęście Państwo Lisowie dokończyli koncert grając na instrumencie jednego z uczestników Festiwalu – Miłosza.
Wszyscy artyści opuszczali gościnne mury szkoły muzycznej dzierżąc w dłoni okolicznościowe dyplomy i piękne statuetki, które na każdy Festiwal projektuje i wykonuje, wkładając w to dzieło całą swoją energię i serce pan Czesław Łacwik.
Organizator, Towarzystwo Muzyczne FERMATA dziękuje Urzędowi Miasta Sieradza za dofinansowanie imprezy, Państwowej Szkole Muzycznej I st. za współpracę przy organizacji,  rozgłośni „Nasze Radio” za patronat medialny oraz  wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej obsługi koncertu.

Materiał nadesłany

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież